powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Przed plenerową premierą "Człowieka z Manufaktury

Koń-Marynarz śpiewający na ulicach miasta i tańczące żywioły to zwiastuny megawidowiska "Człowiek z Manufaktury", które zostanie wystawione 18 maja o godz. 20 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

Dwie wielkie sceny zapełni prawie 200 artystów Teatru Wielkiego, a gościnnie wystąpią: Małgorzata Walewska, Stanisław Kierner, Wojciech Pszoniak, Michał Sławecki i Michał Barczak.

Wielkimi krokami zbliża się jedno z największych wydarzeń w Polsce: premiera plenerowa megawidowiska o historii Łodzi pod tytułem "Człowiek z Manufaktury" - pierwszej na świecie opery o mieście, skomponowanej przez Rafała Janiaka. Spektakl przygotowuje około 100 pracowników technicznych i obsługi sceny.

Zanim to jednak nastąpi, na ulicach Łodzi w poniedziałek (13.05) między godziną 18 a 20 można będzie spotkać śpiewającego rzadko spotykanym głosem kontratenorowym Konia-Marynarza (na zdjęciu), postać przypominającą Centaura, którego górna część ciała jest podobna do człowieka, a dolna ma kształt konia. Koń-Marynarz obiecuje łódzkiemu "królowi bawełny" Izraelowi Poznańskiemu u kresu jego życia wspaniałą wycieczkę statkiem klasy lux, a będzie to jego ostatnia podróż do krainy zmarłych. W pół człowieka, pół konia wcieli się warszawski kontratenor Michał Sławecki, który śpiewał na takich scenach jak: Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera na Zamku w Szczecinie, Teatr Manoel na Malcie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonie w Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy. Z repertuarem koncertowym występował na Litwie, Łotwie, Malcie, we Francji, Niemczech, Grecji, Austrii, Republice Południowej Afryki, Serbii i Kazachstanie.

Natomiast w czwartek (16.05) między godziną 16 a 18 w Manufakturze pojawią się tańczące Żywioły: Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia czyli najpotężniejsze siły wszechświata, które muszą współistnieć w harmonii, aby utrzymać równowagę życia. W Żywioły wcielą się najlepsi artyści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Reżyserem i scenografem megawidowiska jest wybitny artysta Waldemar Zawodziński, realizator ponad 100 spektakli, w tym około 40 widowisk operowych.

Manufaktura jest mecenasem tego wydarzenia dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na spektakl jest wolny. Ilość miejsc siedzących ograniczona.