powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Litwa. W Wilnie koncert w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

W wileńskim kościele świętych Janów odbył się w niedzielę koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Utwory kompozytora wykonało 16 chórów z Wilna, Wileńszczyzny oraz Polski. Wystąpiło w sumie około 300 osób.

"Wilno w życiu kompozytora zajmowało szczególne miejsce" - powiedziała w słowie powitalnym Apolonia Skakowska, dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki, organizator urodzinowego koncertu.

Skakowska przypomniała, że Moniuszko w Wilnie spędził 18 lat. "Tu poznał swoją żonę Aleksandrę Muellerównę, tu pracował i tworzył, w tym kościele (świętych Janów) pracował jako organista i tu chrzcił kolejno swoje dziesięcioro dzieci" - przypomniała dyrektor Centrum.

W rozmowie z PAP Skakowska wyraziła radość, że ten rok Rada Samorządu miasta Wilna ogłosiła Rokiem Stanisława Moniuszki. "To zapewne przyczyni się do przypomnienia osoby kompozytora i popularyzacji jego twórczości" - powiedziała Skakowska.

Władze stolicy Litwy, w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki, przygotowały m.in. wycieczki wileńskimi śladami kompozytora, które będą się odbywały przez cały okres wakacyjny. Ich uczestnicy dowiedzą się, gdzie mieszkał, pracował i tworzył kompozytor, gdzie premierę miała "Halka", poznają atmosferę miasta z czasów Moniuszki.

Wilno wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie przygotowało też wiele przedsięwzięć. Pierwsze koncerty już się obyły. W poniedziałek w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mażvidasa odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Kazimierza Oracza "Stanisław Moniuszko". Film jest muzyczną wędrówką poprzez życie i twórczość kompozytora, a przed pokazem wystąpi muzykolog Beata Baublinskiene.

13 maja w kościele świętych Janów odbędzie się koncert, na który zapraszają Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Litewska Akademia Muzyki i Teatru w Wilnie.

Kulminację wileńskich odchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano na 13-14 czerwca w Litewskiej Bibliotece Narodowej. Odbędzie się tam międzynarodowa konferencja naukowa "Wybitny wilnianin Stanisław Moniuszko". Na zakończenie konferencji w kościele świętych Janów odbędzie się koncert "Moniuszko 200. Cztery Litanie Ostrobramskie".

Wybitny kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, dyrektor Teatru Wielkiego, czołowy przedstawiciel polskiej opery narodowej urodził się w dniu 5 maja 1819 roku.