powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wilno. Koncert "Droga życia Stanisława Moniuszki"

W wileńskim kościele świętych Janów, w którym Stanisław Moniuszko pracował jako organista, odbył się w sobotę koncert poświęcony kompozytorowi w 200. rocznicę jego urodzin. Wydarzenie przygotowano w ramach projektu muzycznego "Droga życia Stanisława Moniuszki".

W ramach tego projektu trzy chóry z Białorusi, Litwy i Polski wykonują utwory kompozytora w Mińsku, Wilnie, Mariampolu i Białymstoku.

Głównym punktem wileńskiego koncertu była Msza e-moll do parafrazy łacińskiego tekstu Antoniego Edwarda Odyńca z 1855 roku, napisana dla chóru dziewcząt z sierocińca, który prowadził Moniuszko, pracując w kościele świętych Janów. W sobotę utwór wykonały dziewczęta z Chóru Uniwersytetu Wileńskiego "Virgo", Chóru Państwowego Uniwersytetu w Mińsku oraz Chóru Politechniki Białostockiej. W drugiej części koncertu zabrzmiały utwory Moniuszki na chóry mieszane.

Jak zaznacza Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, współorganizatora sobotniego koncertu, "Moniuszko, podobnie jak Adam Mickiewicz, jest postacią, która w sposób szczególny łączy trzy nasze narody, Litwę, Polskę i Białoruś".

Moniuszko urodził się nieopodal Mińska, na terenie dzisiejszej Białorusi. W Wilnie spędził kilkanaście lat. Łapczyński podkreśla, że okres wileński "był najbardziej płodnym okresem" w życiu kompozytora.

Mieszkając w Wilnie, kompozytor pracował jako organista w akademickim kościele świętych Janów, udzielał lekcji muzyki, był dyrygentem w Teatrze Wileńskim. Tu skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, słynne cztery "Litanie Ostrobramskie", wydawał "Śpiewnik domowy". W Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu Ratusza odbyła się też teatralna premiera "Halki".

W niedzielę, w 200. rocznicę urodzin Moniuszki, w kościele świętych Janów w Wilnie odbędzie się kolejny koncert, na który zaprasza Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki. Wystąpi 16 chórów z Wilna, Wileńszczyzny oraz Polski. W programie są arie z oper Moniuszki i piosenki ze śpiewników domowych.