Gdańsk-Gdynia. Teatralna majówka

Jeśli ktoś ma teatralne zaległości i chciałby je nadrobić, to majówka jest najlepszą okazją ku temu. Teatr Wybrzeże na długi majowy weekend przygotował kilka propozycji spektakli.

«MAJÓWKA W WYBRZEŻU

Jeśli ktoś ma teatralne zaległości i chciałby je nadrobić, to majówka jest najlepszą okazją ku temu. Teatr Wybrzeże na długi majowy weekend przygotował kilka propozycji spektakli. Na dużej scenie w Gdańsku będzie można zobaczyć "Damy i huzary, albo Play Fredro", na scenie Stara Apteka "Śmierć komiwojażera", a na scenie kameralnej w Sopocie "Fedrę" [na zdjęciu]. Nawet jeśli bilety na spektakl są wyprzedane, to warto dowiadywać się o wejściówki.

CZWARTEK-NIEDZIELA 2-5 maja, Gdańsk i Sopot, Teatr Wybrzeże, bilety: 30-40 zł, wejściówki: 20 zł

LEVIN DLA DOROSŁYCH

Chociaż Teatr Miniatura uważany jest za teatr dla widzów najmłodszych, to spektakl Macieja Gorczyńskiego przygotowany jest z myślą o widzach świadomych i dojrzałych. "Śniący chłopiec" to spektakl na podstawie dramatu Hanocha Levina, w którym opowiada historię matki i jej syna, którzy zmuszeni są do opuszczenia swojej ojczyzny w obawie przed represjami. Levin oczywiście odnosił się do świetnie mu znanych doświadczeń Żydów w czasie wojny, ale napisał swój tekst w taki sposób, żeby szerzej traktował temat ucieczki, prześladowań, uchodźstwa, niezależnie od czasu i miejsca, w którym takie doświadczenia dotykają ludzi. Realizatorem spektaklu jest Maciej Gorczyński, twórca z gdańskimi korzeniami, który przez wiele lat współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", gdzie wykształcił swój specyficzny styl.

CZWARTEK 2 maja, godz. 19, Gdańsk, Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16, bilety: 30 zł

TEATRALNA PODROŻ NA BLISKI WSCHÓD

W sobotę, korzystając z majowego weekendu, można się wybrać z dzieckiem do Teatru Miniatura na spektakl w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Scenariusz sztuki "Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" na podstawie swojej książki napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty. To teatralna podróż na daleki, aromatyczny Bliski Wschód, która młodym widzom przybliża uniwersalne wartości kultury arabskiej zaczerpniętej z sufizmu - wschodniej szkoły rozwoju duchowego. Kolejny majowy pokaz spektaklu we wtorek.

SOBOTA 4 maja, godz. 12, WTOREK 7 maja, godz. 10, Gdańsk, Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16, bilety: 24 zł

"TERRORYŚCI" IREDYŃSKIEGO W GDYNI

Na scenie Gdyńskiego Centrum Kultury w piątek 3 maja będzie można zobaczyć ponownie "Terrorystów" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Konrada Szach-nowskiego. Historia rozgrywa się współcześnie, w bliżej nieokreślonym kraju Ameryki Łacińskiej. Trwa wojna domowa, przewagę nad skompromitowanym reżimem zaczynają zdobywać partyzanci, którym przewodzi człowiek odważny, inteligentny, ale i przewrotny, stosujący w taktyce chwyty nieuczciwe. Wszystko w imię zwycięstwa i własnej kariery politycznego lidera.

PIĄTEK 3 maja, godz. 19, Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, bilety: 35-40 zł»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego