powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Trójka świętuje 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Z okazji przypadającej na 5 maja 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. Oczywiście tego dnia na antenie Trójki nie zabraknie również relacji z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu "Wiwat Moniuszko!".

Trójka już od poniedziałku 29 kwietnia nadaje codziennie o godz. 7.40 muzyczny cykl Piotra Metza z pieśniami skomponowanymi przez Stanisława Moniuszkę. Natomiast w niedzielę 5 maja sporą część ramówki stacji z ul. Myśliwieckiej zajmą wydarzenia rocznicowe oraz specjalne audycje poświęcone Stanisławowi Moniuszce (1819-1872). Przypomnijmy - uchwałą Sejmu RP 2019 rok ustanowiony został Rokiem Moniuszki.

Kulminacją zorganizowanej z tej okazji, ogólnopolskiej i zainicjowanej przez Parę Prezydencką akcji "Narodowe Granie", będzie otwarty dla publiczności koncert "Wiwat Moniuszko!". W niedzielę 5 maja w godz. 12.00-18.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wystąpią artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne, inspirowane twórczością XIX-wiecznego kompozytora. Zagra m.in. Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, a wystąpią: Joanna Moskowicz (sopran), Sławomir Naborczyk (tenor), Adam Kruszewski (baryton), Aleksander Teliga (bas). W programie: Mazur, Aria Miecznika, Intrada, Aria Hanny, Recytatyw, aria Stefana (z kurantem) i Aria Skołuby z opery "Straszny Dwór", Uwertura do opery "Paria", Uwertura do opery "Verbum Nobile", Tańce góralskie z opery "Halka". Relacje w tego koncertu Trójka nada w serwisach.

O godz. 19.05 rozpocznie się wieczór z twórczością Stanisława Moniuszki w Trójce. W "Kwestii Kultury" (19.05-20.00) gośćmi Mariusza Cieślika będą: prof. Jacek Kowalski - znawca kultury staropolskiej i laureat prestiżowej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów") oraz prof. Radosław Okulicz-Kozaryn - edytor listów Moniuszki. W audycji fragmenty najsłynniejszego wykonania "Strasznego Dworu" (w obsadzie m.in. Andrzej Hiolski).

O godz. 20.05 koncert prof. Jacka Kowalskiego z zespołem w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W repertuarze pieśni Stanisława Moniuszki oraz inne utwory z epoki w nowych opracowaniach.

Głównym tematem "Magazynu Bardzo Kulturalnego" Barbary Marcinik (godz. 21.05-22.00) będzie premiera w Operze Bałtyckiej opery "Hrabina" w reżyserii Krystyny Jandy.

Natomiast w poniedziałek 6 maja Trójka wyemituje o godz. 18.45 reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o ulicach Moniuszki (jest ich w Polsce około 800) i ich mieszańcach.

***

Przypomnijmy, że z okazji Roku Moniuszki Polskie Radio stworzyło specjalny serwis o życiu i twórczości kompozytora, który można znaleźć pod adresem: www.polskieradio.pl/384.