powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Wielki - Opera Narodowa świętuje

Im bliżej końca sezonu, tym więcej emocji. Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej otrzymał operowego Oscara - International Opera Award - w kategorii Leadership in Opera. Za nami też niezwykły jubileusz 10-lecia Polskiego Baletu Narodowego. A przed nami Międzynarodowy Konkurs Moniuszkowski, który startuje 5 maja, w 200. rocznicę urodzin kompozytora.

Opera Award dla Waldemara Dąbrowskiego

29 kwietnia 2019 w londyńskim teatrze Sadler's Wells po raz siódmy rozdane zostały Operowe Oscary - International Opera Awards. Specjalną nagrodę w kategorii "Leadership in Opera" za szczególne osiągnięcia w zarządzaniu instytucją operową otrzymał Waldemar Dąbrowski wieloletni dyrektor Opery Narodowej, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, założyciel wielu instytucji kultury, organizator obchodów Roku Chopina (2010), a obecnie Roku Moniuszki (2019). Podczas jego kadencji na najważniejszej scenie w Polsce konsekwentnie budowany jest ambitny repertuar, zapraszane są muzyczne gwiazdy światowego formatu, a opera i balet zagościły także na dobre w Internecie - na platformie vod.teatrwielki.pl. Operowy Oscar to ogromny prestiż i wielkie wyróżnienie dla Waldemara Dąbrowskiego - potwierdzenie tego, że jego działalność propagatora kultury wysokiej doceniona została na forum międzynarodowym - oraz dla Opery Narodowej jako instytucji włączonej do grupy najlepszych teatrów na świecie. Serdecznie gratulujemy!

***

10. Konkurs Moniuszkowski

Najbliższa 10. Edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniach 6 - 11 maja 2019 roku. Ten wyjątkowy dla Konkursu jubileusz zbiega się z obchodami 200. urodzin patrona Konkursu - Stanisława Moniuszki. Z tej okazji, w dniu urodzin kompozytora, 5 maja 2019 roku odbędzie się uroczysta Gala Otwarcia oraz koncert z udziałem laureatów poprzednich edycji. Transmisje na żywo na moniuszko200.pl/konkurs!

***

"Manru" I. J. Paderewskiego nominowany do Opera Award

Nominację w prestiżowym plebiscycie Opera Magazine otrzymała również opera Manru I.J. Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa w kategorii "Dzieło odkryte na nowo". Spektakl, bardzo wysoko oceniony przez jury i publiczność, można obecnie oglądać za darmo na platformie operavision.eu, a na naszą scenę wróci w czerwcu. Bilety są jeszcze dostępne.

***

Nagrody dla tancerzy z okazji 10-lecia istnienia PBN

25 kwietnia odbyła się Gala Baletowa z okazji jubileuszu Polskiego Baletu Narodowego. Z tej okazji cztery firmy ufundowały specjalne nagrody dla naszych artystów. Za kreacje sceniczne minionego sezonu otrzymali je: Yuka Ebihara od Parfums Christian Dior i Patryk Walczak od Deloitte Polska. Jako obiecujące talenty Bank Safra Sarasin nagrodził Annę Czeszejko, a firma Dirlango - Rinaldo Venutiego. Nagrody zostały wręczone przez przedstawicieli fundatorów 25 kwietnia podczas jubileuszowej Gali Baletowej na naszej dużej scenie. Wyróżnionym artystom serdecznie gratulujemy!