powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Trwa XXVI Bydgoski Festiwal Operowy

W sobotę, 4 maja o godz. 19 Opera Nova zaprasza miłośników amerykańskiej literatury, dramatu współczesnego i muzyki. 5 maja to wielkie świętowanie 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki: koncertowanie w amfiteatrze nad Brdą i na Wyspie Młyńskiej. 6 i 7 maja festiwalową sceną zawładnie taniec.

Opera André Previna "Tramwaj zwany pożądaniem" z 1998 r., której libretto powstało wg znakomitej sztuki Tennessee Williamsa, po 21 latach od powstania jest jedną z najczęściej wystawianych na świecie oper współczesnych (m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii i Japonii).

Spektakl Teatru Wielkiego w Łodzi z 2018 r. [na zdjęciu] to polska prapremiera tego dzieła. Inscenizacja spoczęła w rękach niezawodnego Macieja Prusa - wielkiego mistrza polskiej reżyserii teatralnej i maestro Tadeusza Kozłowskiego, który z muzyki często potrafi wydobyć więcej niż jest zapisane w nutach. Spektakl otrzymał dwie "Złote Maski", docenione zostały umiejętność kreowania nowoczesnego teatru oraz świetne role wykonawców (nagroda za najlepszą rolę wokalno-aktorską dla Joanny Woś). W postaci głównych bohaterów wcielą: Joanna Woś (Blanche Dubois), Szymon Komasa ( Stanley Kowalski),Aleksandra Wiwała (Stella Kowalski). Za pulpitem dyrygenckim stanie Marta Kosielska.

Niedziela, 5 maja to wielkie świętowanie 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki: koncertowanie w amfiteatrze nad Brdą i na Wyspie Młyńskiej, która tego dnia przybierze imię "Wyspy Moniuszki". Opera Nova zaprasza na dwa koncerty: o godz.12. fragmenty z "Halki" i o godz. 17. fragmenty ze "Strasznego dworu". Na scenie na Wyspie Młyńskiej Balet Opery Nova pokaże m.in. tańce góralskie z "Halki", wystąpią liczne chóry szkolne i uczelniane, orkiestra wojskowa. Obok bogatego programu artystycznego na widzów czekają przysmaki kuchni regionalnej i wyroby rękodzieła.

6 i 7 maja festiwalową sceną zawładnie taniec. Teatr Baletowy Suzhou z Chin przyjeżdża po raz drugi na Bydgoski Festiwal Operowy (w 2014 r. prezentował z sukcesem suitę "Carmen" Szczedrina). Ten znakomity zespół ma dziś wysoką pozycję w dziedzinie tańca klasycznego w Chinach i cieszy się już międzynarodową sławą. Libretto do baletu "Tang Yin" to historia autentycznej postaci, artysty epoki Ming, jednego z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki chińskiej.

Wtorkowy spektakl (7 V) poprzedzony zostanie spotkaniem z Jackiem Soleckim, znawcą baletu współczesnego, impresariem zespołów tanecznych od lat prezentowanych na BFO. Spotkanie pn. "Balet we współczesnym świecie", które rozpocznie się o godz.17.30 w sali kameralnej Opery Nova (wstęp wolny) poprowadzi red. Aleksander Laskowski.