Warszawa. Festiwal Moniuszkowski w Operze Kameralnej

W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Moniuszki. Z tej okazji majowy repertuar Opery Kameralnej będzie poświęcony temu artyście.

«5 maja 2019 roku minie 200 lat od daty urodzin Moniuszki -kompozytora, dyrygenta, organisty, twórcy polskiej opery narodowej. Aby oddać hołd tej wybitnej postaci, Senat Rzeczpospolitej ogłosił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W obchody tego szczególnego jubileuszu włączyła się Warszawska Opera Kameralna, która z tej okazji swój majowy repertuar poświęciła słynnemu kompozytorowi. Co będzie grane?

*

"LITANIE OSTROBRAMSKIE"

"Litanie ostrobramskie" zostały skomponowane przez Stanisława Moniuszkę na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Są to cztery utwory religijne, które powstawały w latach 1843-55. Na koncercie Warszawskiej Opery Kameralnej, który odbędzie się 5 maja w Kościele Świętego Krzyża, będzie można usłyszeć tylko "I Litanię ostrobramską F-dur" na solistów, chór i orkiestrę. Wstęp wolny.

*

"DIE SCHWEIZERHUTTE

"Die Schweizerhiitte" to nieznana szerszej publiczności niemieckojęzyczna opera Stanisława Moniuszki. Do niedawna dzieło to nie było wymieniane w poświęconych kompozytorowi monografiach i hasłach encyklopedycznych. Stało się tak ze względu na uznanie "Die Schweizerhiitte" jako nieudanej przeróbki operetki "Bettly". Dopiero teraz, dzięki Maciejowi Prochasce, który dokonał instrumentacji i rekonstrukcji sztuki na podstawie odnalezionego przez Grzegorza Zieziulę rękopiśmiennego wyciągu fortepianowego, możemy podziwiać tę wyjątkową operę komiczną.

"Die Schweizerhiitte" będzie można posłuchać w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej już 9 maja. Ceny biletów zaczynają się od 60 zł.

*

"NOCLEG W APENINACH"

"Nocleg w Apeninach" [na zdjęciu] to jednoaktowa operetka z tekstem mistrza polskiej komedii, Aleksandra Fredry. Jak przypomina Grzegorz Zieziula, po raz pierwszy dzieło wystawiono jesienią 1839 r. w Wilnie, w czasie, gdy kompozytor przebywał na akademickich wakacjach u swoich rodziców. Operetka zrobiła wówczas ogromne wrażenie na wileńskiej elicie, a niedługo potem - w 1841 roku - wystawiła ją scena lwowska. 10 maja "Nocleg w Apeninach" będzie można podziwiać w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. Najtańsze bilety kosztują 60 zł.

*

"HALKA (WILEŃSKA)"

"Halka wileńska" wraca na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej z nową wersją muzyczną. Została ona oparta na oryginalnym zapisie z roku 1848 oraz na pierwodrukach wersji warszawskiej. Spektakl w inscenizacji Kazimierza Dejmka będzie można zobaczyć 19 maja w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. Ceny biletów zaczynają się od 100 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego