powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Piętnaście projektów zgłoszonych do programu wydarzeń kluczowych

Piętnaście projektów: imprez teatralnych, muzycznych, tanecznych, promujących czytelnictwo i historię - zgłosiły białostockie instytucje kultury i organizacje pozarządowe do miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych. Pięć z nich ma szansę otrzymać trzyletnie dofinansowanie.

Projekty były zgłaszane w ramach konkursu zorganizowanego przez władze Białegostoku, a mającego wyłonić wydarzenia szczególnie ważne dla miejskiej kultury. W poniedziałek miasto ogłosiło listę zgłoszonych projektów.

Wybór związany jest z "Programem polityki kulturalnej miasta Białystok na lata 2018-2022 plus", przyjętym przez radnych w połowie ub. roku. Wśród zadań strategicznych na ten rok wymienia on opracowanie i wdrożenia Programu Wydarzeń Kluczowych dla kultury w mieście. Mają one dostać specjalne dofinansowanie przez trzy lata (2020-2022), zapewniające im w tym czasie ciągłość i rozwój.

Jak mówi cytowany w komunikacie miasta prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w ramach programu z budżetu miasta wsparcie może otrzymać pięć projektów. "Mają to być trzy projekty zgłoszone przez organizacje pozarządowe i dwa projekty zgłoszone przez instytucje kultury" - wyjaśnił Truskolaski.

Do programu zgłoszono w sumie piętnaście projektów. Pięć to propozycje instytucji kultury. Są wśród nich Bieg Pamięci Sybiru, festiwale teatralne organizowane przez Białostocki Teatr lalek i Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, muzyczny Halfway Festiwal, Podlaska Oktawa Kultur oraz Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci, który odbywa się w Galerii Arsenał.

Pozostałe zgłoszenia, to propozycje organizacji pozarządowych. Znalazły się wśród nich m.in. Up To Date Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku, Festiwal Światła i Sztuki Ulicy "Lumo Bjalistoko", Festiwal Literacki "Na Pograniczu Kultur" czy Festiwal "Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców". Miasto informowało wcześniej, że na projekty organizacji pozarządowych przeznaczone zostanie w pierwszym roku minimum 1,1 mln zł, a możliwe jest zarówno sfinansowanie w całości, jak i dofinansowanie.

Teraz wyboru kluczowych projektów dokona specjalna kapituła, tzw. zespół stu. Składa się on m.in. z decydentów samorządu miejskiego i wojewódzkiego, dyrektorów placówek kultury, przedstawicieli twórców i animatorów kultury oraz dziennikarzy. Jak informuje miasto, pięć wydarzeń powinno zostać wybranych 5 czerwca.