powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wielka majówka w NCK

W niedzielę, kończącą majowy, długi weekend Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar. Trzy dni później kolejny koncert - Jaques Brel - kameralnie. Ostatnia propozycja to multimedialny spektakl muzyczno-baletowy w wykonaniu Art Color Ballet.

5 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

KONCERT DLA WOJTKA BELLONA

bilety - 60/50 zł

Majowy koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar

Tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć intrygujący motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości poety Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta.

W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Robert Kasprzycki z zespołem, Tomek Wachnowski i Adam Ziemianin.

Wojtek Bellon - zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę. Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 r. na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 r.

prowadzenie: Zbigniew Grzyb

*

8 maja (środa), g. 19.00, sala kameralna 203

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI - Jaques Brel

Dorota Wasilewska i Jan Jakub Należyty

zaprasza - Basia Stępniak-Wilk

bilety - 20/15 zł

Jacques Brel (ur. 8.04.1929 - zm. 9.10.1978) - belgijski bard, autor i kompozytor piosenek, aktor. Dziś trudno wyobrazić sobie piosenkę francuską bez jego utworów, które znajdziemy na kilkunastu autorskich płytach Brela. Polskie wersje - to przede wszystkim znakomite tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, a także Jerzego Menela i Jana Jakuba Należytego.

Dorota Wasilewska - wokalistka, pianistka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na ul. Bednarskiej w Warszawie w klasie interpretacji piosenki.

*

10 i 11 maja (piątek, sobota), g. 19.00, Scena NCK

BURSZTYNOWE DRZEWO - Art Color Ballet

bilety - 85/80 zł

Po sukcesie "Kryptonimu 27" i "Preludium słowiańskiego" Agnieszka Glińska i Art Color Ballet wracają na Scenę NCK z nowym projektem. Spektakl to nieoczywista podróż przez dzieje. Widowisko inspirowane jest pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. Opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych.

Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł; odwołuje się do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również - do współistniejących z nimi od zawsze - mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie.

W jak wyjątkową podróż zabierze widzów tym razem Agnieszka Glińska? Tych, którzy znają dotychczasowe produkcje Art Color Ballet z pewnością nie trzeba przekonywać, że w wykonaniu tego zespołu połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu, każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej sztuki scenicznej, zapierającej dech w piersiach.

Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi, pień jest filarem, źródła zasilają korzenie, gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię. Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain; przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów.

Agnieszka Glińska

Agnieszka Glińska - scenariusz, reżyseria, choreografia

Jan Słowiński - teksty

Stanisław Słowiński - muzyka

Joanna Słowińska - śpiew

Karol Śmiałek - śpiew, recytacje

producent spektaklu: Nowohuckie Centrum Kultury

Do zobaczenia w maju, w NCK!