powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Taneczne urodziny Moniuszki

Cracovia Danza Zaprasza na urodziny Moniuszki świętowane happeningiem w ramach cyklu Balet w mieście. Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadają dokładnie 5 maja, Balet zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13, przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47.

To właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor będąc w Krakowie, to stąd słuchał hejnału mariackiego. W tym hotelu pisał też listy do żony, opisując swoje krakowskie wrażenia.

"Deszcz ze śniegiem prószył rzęsiście. Więc z kolei w zamkniętej hermetycznie doróżce kazałem siebie wieźć do Drezdeńskiego Hotelu. Tu nająłem sobie wygodny pokój z doskonałą pościelą, z widokiem na rynek za 4 zł i gr 10!! Taniość ta ujęła mnie za serce. Znacznie się ułagodziłem a pierwszy rzut oka przez szybę zupełnie rozbroił. Stanąłem jak wryty. Łzy zakręciły mi się w oku. Jestem u stóp Mariackiej wieży, na środku wielkiego rynku Sukiennice, na które napatrzyć się nie mogę" - pisał 8 maja 1858 roku do żony Stanisław Moniuszko.

Warto przypomnieć, że Moniuszko odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju. Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą "Rokiczana", opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera "Halka", zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę "Verbum Nobile". Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata "Widma" i uwertura koncertowa "Bajka".

We wtorek, 7 maja Cracovia Danza zatańczy przed dawnym hotelem Drezdeńskim przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery "Hrabina".

Balet Cracovia Danza, w tym roku swój cykl happeningów zdecydował się poświęcić Stanisławowi Moniuszce, a dokładnie związkom kompozytora z Krakowem. Cykl został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Pokazana została aria z opery "Verbum Nobile" oraz jedna z najsłynniejszych pieśni - "Prząśniczka".

Zapraszamy!

Kolejne odcinki happeningów odbędą się:

28.05.2019 - u stóp Wawelu, ul. Powiśle 11

25.06.2019 - ulica Moniuszki