powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Już niedługo X Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada

Słowem kluczowym 10. Maskarady w 2019 będzie SUMA, rozumiana m.in. jako KONTAKT, POMOST, ŁĄCZENIE, a także WSPÓLNOTA i WIĘŹ. Cele Maskarady to promocja współczesnej dramaturgii i dokonań teatru formy.

10. Maskarada zbiegnie się również z dwudziestą rocznicą istnienia Teatru "Maska" pod tą nazwą i w stałej siedzibie, co jest powodem do dokonania syntezy dotychczasowych edycji festiwalu. Liczba 10 jest sumą wszystkich poprzednich edycji festiwalu, wyrasta z ich doświadczeń, tak jak i wcześniejsze są konsekwencjami swoich poprzedniczek, dlatego naturalnym podtytułem jubileuszowej edycji jest słowo: SUMA oraz jego różne interpretacje. Na obu scenach teatru, a także w plenerze zaprezentujemy najlepsze przedstawienia teatru formy dla dzieci i młodzieży.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA to święto teatru lalkowego, które wydarzy się już po raz dziesiąty. Z tego powodu tematem przewodnim festiwalu będzie suma. Program festiwalu kierujemy do widza w każdym wieku. W tym roku MASKARADA będzie trwała od 19 do 23 maja 2019. Podczas 5 dni festiwalowych prezentować będziemy różnorodne spektakle, w których główną formą będzie lalka. Do Rzeszowa zapraszamy spektakle najlepszych teatrów lalkowych z całej Polski i ze świata. Na obu scenach Teatru Maska, a także w plenerze zaprezentujemy przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia teatru formy, zdobywające liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, spektakle doceniane przez krytyków i publiczność, o których mówiło się podczas ostatnich sezonów. Odwiedzą nas zespoły Grecji, Słowacji, Japonii, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalek Banialuka, Teatr Malabar Hotel z Warszawy, Teatr Lalki Tęcza ze Słupska, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Baj, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Fraktal. Zaprezentujemy również dwie premiery Teatru Maska "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego i "Zaginiony świat" w reż. Grzegorza Grecasa. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na naszej stronie www.teatrmaska.pl. Konkursowe spektakle oceni jury profesjonalne oraz uczestnicy Małej Akademii Teatralnej Teatru Maska, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora. Teatralne wydarzenia towarzyszące będą odbywać się również na rzeszowskich ulicach i placach. W programie festiwalu znajdą się warsztaty, wystawy, spotkania z twórcami, koncert. Podczas festiwalu odbędzie się konferencja dyrektorów teatrów lalkowych i spotkanie Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Zapraszamy do Rzeszowa na teatralny "odlot".

Miejsce i Termin: Teatr Maska w Rzeszowie, 19 - 23 maja 2019r.

Strona internetowa: www.teatrmaska.pl