powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Nowa sztuka Maliny Prześlugi w Ateneum

Ostatnia realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie nosi intrygujący tytuł "Ile żab waży księżyc". Prapremierę sztuki Maliny Prześlugi, nagrodzonej za ten właśnie tekst w ubiegłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, zaplanowano na 18 maja.

Reżyseruje Przemysław Jaszczak, scenografia jest dziełem Adriana Lewandowskiego, muzyka Kamila Koseckiego.

Bohaterami kameralnej baśniowej przypowieści są Król - wyjątkowy narcyz i egoista - oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania (jak to zawarte w tytule); irytuje też Króla swoją dziecięcą bezpośredniością.

Władca próbuje więc ignorować "intruza", a w końcu jakoś się go pozbyć... Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim Król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata.

Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie. W rolach głównych zobaczymy Mirosława Kotowicza (Król) i Michała Skibę (Chłopiec).

Warto dodać, że zaraz po premierze, w niedzielę 19 maja spektakl zagrany zostanie w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu ogólnopolskiej akcji "Bilet do teatru za 350 groszy".