powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowy program performatywny w Ujazdowskim

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski rozpoczyna nowy program performatywny "To Be Real". 27 kwietnia odbędzie się impreza-performans "To Be Real #1".

"To Be Real", performatywno-muzyczny program U-jazdowskiego, przygląda się kulturze klubowej i jej emancypacyjnemu potencjałowi, bada związki polityki, życia nocnego i sztuki współczesnej od queerowych korzeni tanecznej muzyki elektronicznej w latach 70. XX wieku po niedawne techno-protesty na ulicach światowych metropolii. Czym jest taniec dla wolności i dlaczego teraz potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek?

Przeszłość kultury klubowej można postrzegać jako historię budowania wspólnoty opartej na radykalnej akceptacji inności oraz testowaniu relacji odmiennych od tych związanych z ideologią dominującą w normatywnych społeczeństwach. Dzisiaj artyści, DJ-e, producenci, organizatorzy zaangażowani w klubowy aktywizm dążą nie tylko do przekształcenia sceny klubowej w bezpieczne miejsce, zwalczając seksizm, rasizm, trans- czy homofobię na imprezach i w samych jej strukturach, ale również do wykorzystania jej jako narzędzia politycznej mobilizacji i oporu.

Przy pierwszej edycji "To Be Real" współpracować będą: Simon Asencio, artysta działający na przecięciu sztuk wizualnych i performatywnych, choreografka Marta Ziółek i DJ-ka Facheroia (Zoi Michailova). Podczas trzytygodniowej rezydencji stworzą wydarzenie, w którego centrum znajdą się ciała tańczące wspólnie do muzyki elektronicznej. Przestrzenie instytucji sztuki zamienią się w taneczny parkiet, zgodnie z tradycją Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie w latach 90. odbywały się warszawskie rave'y.

"To Be Real" powstaje w ramach Roku Antyfaszystowskiego, upamiętnia też przypadającą na 28 czerwca 50. rocznicę zamieszek w Stonewall Inn, kiedy to bywalcy i bywalczynie popularnego wśród społeczności LGBTQ baru w nowojorskim Greenvich Village stawili opór homofobicznej przemocy policji. Część performatywną zamknie program dyskursywny - warsztaty, spotkania i dyskusje - który zaplanowany jest na wiosnę 2020 roku.

Artyści: Simon Asencio, Zoi Michailova, Marta Ziółek

Kuratorzy: Michał Grzegorzek, Mateusz Szymanówka

Koordynatorka: Joanna Mane Manecka

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, instytucja finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na imprezę-performans "To Be Real #1" zapraszamy do U-jazdowskiego 27 kwietnia od godziny 22.00.

Wystąpią:

Live act: Rafał Ryterski

DJs: Monster, Galas, Facheroia

Wstęp: 10 zł