powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Festiwal Pociąg do Miasta - ostatnie dni naboru

Pozostało już tylko kilka dni aby zgłosić swój spektakl do 5 edycji Festiwalu Pociąg do Miasta! Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia.

To propozycja dla odważnych i nieszablonowych ludzi teatru! Teatr Gdynia Główna rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do piątej, jubileuszowej edycji festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża", która będzie miała miejsce w dniach 5-10 sierpnia 2019 roku.

Organizowany od 2015 roku Festiwal Teatralny POCIĄG DO MIASTA na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w Gdyni i z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze miłośników sztuki.

Najnowsza, jubileuszowa edycja festiwalu organizowana jest pod nazwą "Stacja Obrzeża". W ramach konkursu czekamy na zgłoszenia teatrów offowych z terenu całej Polski (interesują nas również poza repertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które odważnie i bezkompromisowo badają obrzeża nowoczesnego teatru i próbują przekraczać jego granice. Szukamy także spektakli nawiązujących do tematyki "obrzeży", rozumianej jako peryferia geograficzne i społeczne, pogranicza dziedzin sztuki czy też eksplorowanie tematów dotyczących środowisk zagrożonych marginalizacją, które rzadko pojawiają się w mainstreamowych mediach.

W przeciwieństwie do klasycznych festiwali plenerowych szukamy przedstawień przygotowanych z myślą o scenie teatralnej, które po lekkiej modyfikacji można pokazać także w nieoczywistych, otwartych przestrzeniach Gdyni - podwórkach, placach, w ciekawych historycznie jak i architektonicznie miejscach. Festiwal nie ma charakteru konkursu, pokazane w nim spektakle nie rywalizują ze sobą. Ze zgłoszonych spektakli zostaną wybrane te, które najbardziej wpisują się w ideę tegorocznej edycji i w ten sposób trafią bezpośrednio do publiczności, do każdego z nich wybierzemy miejsce prezentacji, które będzie korespondowało z tematyką przedstawienia, lub jego formą.

Forma prezentacji teatrów ma być alternatywą do konwencji, gdzie sztukę ogląda się w teatralnych murach i z teatralnego fotela. W naszym wydaniu spektakl będzie więc dostępny na wyciągnięcie ręki i bez bariery sceny. Szukamy bowiem sytuacji, które mogłyby zmienić skostniałe relacje między sceną pudełkową a publicznością, a także między sceną a aktorem, ożywione przez napięcie pomiędzy architekturą miasta a sztuką teatru.

Zapraszamy na spotkanie, dialog, akt tworzenia wspólnej metafizyki w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 30 KWIETNIA 2019.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony teatru pod linkiem:

http://www.teatrgdyniaglowna.pl/aktualnosc/ogolnopolski-festiwal-teatralny-pociag-do-miasta-stacja-obrzeza-2019-konkurs-dla-teatrow-i-tworcow-offowych/

link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/322367495002329/