powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Festiwal Szkół Teatralnych pod hasłem "Weź to zagraj"

"Weź to zagraj" będzie mottem 37. Festiwalu Szkół Teatralnych, który rozpocznie się w Łodzi 6 maja. Przez tydzień swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci aktorstwa wszystkich uczelni teatralnych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

"Siedem dni emocji gwarantują młodzi aktorzy z indeksem IV roku szkół teatralnych z całej Polski. Widzowie festiwalu zobaczą najlepsze spektakle, które do Łodzi przywiozą studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Bytomia. To podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji i przepustka w wielki świat bycia aktorem" - zapowiedzieli tegoroczną edycję Festiwalu Szkół Teatralnych (FST) jej organizatorzy.

Zapoczątkowana w 1983 roku teatralna impreza jest jedynym z najważniejszych w kraju przeglądem spektakli dyplomowych stworzonych przez studentów wydziałów aktorskich polskich uczelni teatralnych.

W tym roku w Łodzi swoje dyplomy pokażą studenci: Akademii Teatralnej w Warszawie i jej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białystoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej filii we Wrocławiu oraz wydziału zamiejscowego Teatru Tańca w Bytomiu, a także Szkoły Filmowej w Łodzi, czyli wszystkich krajowych uczelni wyższych o tym profilu. Ich kreacje aktorskie oceni jury, w którym zasiądą Aleksandra Konieczna, Jacek Wakar, Ingmar Villqist i Wioletta Laszczka.

Wśród zgłoszonych przedstawień są m.in.: "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" w reż. Agaty Dudy-Gracz i "Płatonow" w reż. Moniki Strzępki (AT w Warszawie), "Zachodnie wybrzeże" w reż. Mai Kleczewskiej i "Spaleni słońcem_secondhand_" w reż. Agnieszki Glińskiej (AST w Krakowie), "Pomysłowe mebelki z gąbki" w reż. Mariusza Grzegorzka i "Anioły w Ameryce" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Spektakle będą wystawiane na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej i Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Podczas inauguracji Festiwalu pokazany zostanie film w reż. Kaliny Alabrudzińskiej "Nic nie ginie", będący dyplomem filmowym studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi. Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano m.in.: pokaz zrealizowanych scen podczas warsztatów dramaturgicznych, dyskusję nt. "sekretów obsady, czyli roli reżysera castingu w procesie produkcji filmu", promocję antologii nowego dramatu polskiego "Polska jest mitem. Nowe dramaty" i spotkanie z reżyser i aktorką filmową i teatralną Aleksandrą Konieczną. Cykl studenckich wydarzeń teatralnych zakończy 12 maja gala finałowa z recitalem piosenek retro w wykonaniu studentów II roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki.

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 36 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski i Borys Szyc. Przed rokiem jury Grand Prix przyznało zespołowi spektaklu "Przebudzenie wiosny" z PWSFTviT w Łodzi, obsadzonemu przez studentów: Annę Biernacik, Karolinę Bruchnicką, Adrianą Brząkałę, Jakuba Golę, Patryka Kabałę, Magdalenę Wieczorek i Jakuba Zająca.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.