powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Opowieść o Zofii Kossak gościnnie w Śląskim

Kameralny monodram o Zofii Kossak, autorce słynnej "Pożogi" i bohaterce muzeum w Górkach Wielkich w województwie śląskim gościnnie 24 kwietnia w Teatrze Śląskim. Sceniczna prapremiera monodramu odbyła się pod koniec listopada 2018 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Autor tekstu "Usta Weroniki", Artur Pałyga, długo szukał formy na opowieść o Kossak. - Pisałem i kasowałem. Część szkiców zostawiałem na wszelki wypadek. I wreszcie po iluś rozmowach, lekturach, wątpliwościach, rozmyślaniach, podczas którejś wycieczki w góry nad Górkami coś zaiskrzyło i zniknęło. Rozpaliła się idea, że to muszą być modlitwy, nic innego! Nagle stało się to oczywiste, wiadome i jasne. I wiadomo dlaczego, do kogo, po co. Wszystko zaczęło się układać - tak pracę nad tekstem wspomina w jednym z wywiadów Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego.

Zasadniczą osią tekstu są okres okupacji, konspiracja i pobyt pisarki w obozie w Birkenau. Zresztą tytułowa Weronika to konspiracyjny pseudonim Kossak. Jak sama twierdziła, były to momenty jej życia najbardziej znaczące. W głównej roli Joanna Gruszka.

Spektakl w reżyserii Bogdana Słupczyńskiego gościnnie będzie prezentowany na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego w środę 24 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety kosztują 20 i 15 zł. Inscenizacja bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.