powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódż. Moniuszko w plenerze

W dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki Teatr Wielki zaprasza 5 maja na pl. Dąbrowskiego, gdzie odbędzie się plenerowy koncert "Niestraszny Straszny Dwór" w reż. Roberto Skolmowskiego.

Takiej prezentacji dzieła Moniuszki jeszcze nie było: Plac Dąbrowskiego, gmach Teatru z otaczającymi go plenerami to spektakularnie oświetlone tło, które wraz z elektronicznymi projekcjami na telebimach niejako uzupełni żywą muzykę, śpiew i taniec znakomitych wykonawców - solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi.

Widowisko będące opowieścią o dziele Moniuszki zaplątanym w tragiczne dzieje Polski. Opowieść o pisaniu opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także.

Bohaterowie "Strasznego dworu" żyją i kochają w XVIII wieku, a walczą w wieku XVI. Czas opowieści jak czas sztuki nie ma granic i podziałów.

Na scenie o wysokości sześciu metrów i towarzyszącym im telebimie przed gmachem Teatru Wielkiego, zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty Strasznego dworu. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnione będą wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: Pana Tadeusza Mickiewicza i Ślubów panieńskich Fredry, z których postaci wplecione zostały w libretto opery; jakie z tego wynikają zabawne i czułe konsekwencje - zobaczą Państwo sami.

Wystąpią:

Miecznik: Zenon Kowalski

Hanna: Dorota Wójcik

Jadwiga: Agnieszka Makówka

Damazy: Krzysztof Marciniak

Stefan: Dominik Sutowicz

Zbigniew: Rafał Pikała

Cześnikowa: Bernadetta Grabias

Maciej: Andrzej Kostrzewski

Skołuba: Grzegorz Szostak

Stara niewiasta: Olga Maroszek

Narrator: Roberto Skolmowski

Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent: Michał Kocimski

Reżyseria: Roberto Skolmowski

Wydarzenie odbędzie się na Placu Dąbrowskiego w Łodzi (przed gmachem Teatru) z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 roku (godz. 20:30). Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc siedzących jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze przybycie.