powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Pracownicy instytucji kultury otrzymają podwyżki

Najmniej zarabiający pracownicy siedmiu instytucji kultury, podlegających samorządowi województwa świętokrzyskiego, będą mogli otrzymać podwyżki pensji. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni sejmiku.

Podczas sesji sejmiku przegłosowano uchwały dotyczące przesunięcia środków finansowych w tegorocznym budżecie województwa i zmian w wieloletniej prognozie finansowej, które skutkują zwiększeniem dotacji dla wojewódzkich instytucji kultury, z przeznaczeniem na regulację płac.

Chodzi o najmniej zarabiających pracowników: Filharmonii Świętokrzyskiej, Muzeum Wsi Kieleckiej, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, kieleckiego Muzeum Narodowego oraz Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił podczas briefingu prasowego przed sesją, że w placówkach tych pracuje ok. 600 osób. - Sytuacja płacowa - szczególnie na najniższych stanowiskach, także merytorycznych - nie była zbyt optymistyczna. Dlatego zarząd województwa proponuje sejmikowi takie zmiany. Jeszcze w tym roku przeznaczymy do podziału 1 mln 390 tys. zł w tych jednostkach - zapowiedział.

Najwięcej środków trafi do filharmonii (245 tys. zł) i do kieleckiego teatru (230 tys. zł), a najmniej - do centrum w Pacanowie (105 tys. zł).

Bętkowski ocenił, że biorąc pod uwagę liczbę pracowników, przekazane dodatkowe fundusze nie pozwolą na "bardzo znaczące" podwyżki. - Zdajemy sobie z tego sprawę, ale jednocześnie chcemy i tak będzie szefem jednostek sugerowane, żeby szczególnie w obszarze najniżej zarabiających pracowników kultury, te podwyżki były największe - dodał.

W kolejnych latach dodatkowo na pensje pracowników tych instytucji samorząd województwa świętokrzyskiego ma przeznaczać rocznie ponad 2 mln zł.

Na niskie pensje pracowników instytucji kultury podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego, kilka miesięcy temu skarżyli się przedstawiciele "Solidarności". Doszło do rozmów związkowców z zarządem województwa. Wg informacji "Radia Kielce" związkowcy podawali, że pensje osób z wieloletnim stażem w instytucjach kultury kształtują się na poziomie 1,7 tys. zł "na rękę".