powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Warsztaty "Jak działa teatr"

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? Ilu ludzi pracuje nad tym, żeby aktorzy mogli wyjść na scenę i wcielić się w role kolejnych bohaterów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć podczas warsztatów "Jak działa teatr?" organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Co się dzieje na teatralnym zapleczu?

- To zaproszenie do niezwykłej podróży, do świata kulis i pracowni rzemieślników teatralnych, którzy wykonują kostiumy, rekwizyty, charakteryzacje i elementy scenografii. Ludzi, którzy są dla publiczności zupełnie anonimowi, ale bez ich talentów i twórczej pracy nie byłoby materii ani "magii teatru". - mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego "Myśląca ręka", w ramach którego odbywają się warsztaty "Jak działa teatr?".

Wśród nich są m.in. inspicjenci, krawcy, garderobiane i charakteryzatorki, rekwizytorzy i tapicerzy, akustycy i montażyści. Kim są? Jak wygląda teatr z ich perspektywy? Uczestnicy warsztatów poznają nie tylko samych rzemieślników, ale również tajniki ich rzemiosła i największe wyzwania z jakimi dotąd musieli się zmierzyć. Na ich listach są m.in. stylowe stroje z epoki, bajkowe stwory, gigantyczne kotary i zaskakujące rekwizyty.

- Pod ich mistrzowskim okiem, uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykroją oryginalne spódnice, koszule i fraki, uszyją teatralne kotary, stworzą autorskie wizje scenografii do spektaklu "Imię Róży", poznają sztukę teatralnej charakteryzacji i odwiedzą sceniczne "centrum dowodzenia", do którego wstęp podczas przedstawień ma wyłącznie inspicjent. - mówi Małgorzata Szydłowska. - Przekonają się jak działa teatr, a przy okazji poznają wiele jego tajemnic, bo rzemieślnicy znają każde przedstawienie od podszewki. Dosłownie!

W programie znalazły się również warsztaty z profesjonalistami z dziedziny scenografii, choreografii, dźwięku i malarstwa m.in. "Głos jako instrument" prowadzone przez Dominika Strycharskiego i "Kurtyny krakowskie" z Tadeuszem Bystrzakiem, artystą, malarzem, pod którego kierownictwem zrealizowano projekt kurtyny Stanisława Wyspiańskiego z 1892 r.

W programie nie zabrakło też propozycji dla dzieci i młodzieży. W najbliższy wtorek tj. 16 kwietnia o godz. 14.00 najmłodsi widzowie będą mogli zwiedzić Teatr Słowackiego i spotkać się z inspicjentką, która zna najdrobniejsze szczegóły każdego przedstawienia. Niektóre spektakle ogląda nawet kilkaset razy (jej rekord to 400 przedstawień!) Opowie m.in. o tym jak powstawał spektakl "Pinokio", "Czarnoksiężnik z krainy Oz" i inne sztuki dla dzieci i młodzieży. To ciekawy pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu dla dzieci, które nie chodzą do szkoły z powodu strajku nauczycieli.

Pełna lista warsztatów oraz rezerwacje miejsc i bilety znajdują się pod adresem: jakdzialateatr.pl

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych. Dający możliwość zobaczenia ich warsztatu pracy i skorzystania z ich praktycznej wiedzy.

Fascynujący świat kulis i pracowni teatralnych, można również poznać, odwiedzając wystawę "Myśląca ręka" która znajduje się w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Na ekspozycji, zaaranżowanej w intrygujący sposób przez Małgorzatę Szydłowską, znajdują się m.in. kostiumy, narzędzia i rekwizyty z wielu wybitnych przedstawień. Zwiedzając multimedialną część wystawy, można przez chwilę poczuć się jak inspicjent teatralny, wejść w rolę akustyka i oświetleniowca, i przyjrzeć się z bliska kulisom Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-17.00.

Zapraszamy!

Więcej informacji na temat projektu "Jak działa teatr?":

Małgorzata Wach

e-mail: m.wach@jakdzialateatr.pl

tel. 603 641 045

Magdalena Urbańska

e-mail: m.urbanska@jakdzialateatr.pl

tel. 609 520 099