powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Debata "Jaki Teatr Miniatura?"

Jakiego Teatru Miniatura potrzebujemy? Przy okazji konkursu na dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura Fundacja Pomysłodalnia i Miniatura 29 kwietnia o 18 zapraszają na drugą z debat poświęconych wizji teatru lalkowego w Gdańsku.

Po ośmiu latach prowadzenia zespołu Romuald Wicza-Pokojski kończy swoją misję w Miniaturze. Zmiana na stanowisku dyrektora zawsze jest trudnym momentem, ale i okazją do rozmowy. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwy, uczciwy, otwarty konkurs. Organizator zadbał, by zapisy w regulaminie nie były ograniczeniem i dawały szanse na start kandydatom z różnym doświadczeniem. Gdańsk i Miniatura zasługują na najlepsze rozwiązania i tworzą ku temu okoliczności. Warto towarzyszyć tej sytuacji, warto ją wzbogacić o konteksty i dyskurs.

Do tej pory odbyła się debata pokazująca kontekst ogólnopolski i międzynarodowy teatru lalkowego (nagranie można zobaczyć na kanale you tube Pomorze Kultury). Druga skupi się na lokalnym aspekcie, porozmawiamy o dotychczasowym dorobku Miniatury oraz w jakim kierunku teatr powinien zmierzać.

Debata odbędzie się 29 kwietnia o 18.00, a wezmą w niej udział: Anna Jazgarska - krytyk teatralna (teatralny.pl), Tomasz Valldal-Czarnecki - dyrektor Teatru Komedii Valldal w Gdyni, reżyser oraz Michał Tramer - dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, reżyser. Spotkanie poprowadzi Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia. Do dyskusji zapraszamy też widzów i sympatyków teatru, zespół Miniatury, urzędników, akademików, studentów i krytyków.

Cykl debat inauguruje program Fundacji Pomysłodalnia "Bo teatr jest najważniejszy". Teatr jako miejsce spotkania wielu sztuk, teatr wsłuchany w lokalność i wszechstronnie korespondujący z rzeczywistością, otwarty na dyskurs, poszukiwania i pamiętający o naszej tożsamości jest najważniejszy. O takim teatrze i z takim teatrem warto i trzeba rozmawiać, taki teatr jest potrzebny nam wszystkim, taki teatr zasługuje na uważność i jak najlepsze poznanie.

29 kwietnia 2019 (poniedziałek), godz. 18.00

Jaki Teatr Miniatura?

Rozmowa z udziałem Anny Jazgarskiej (krytyk teatralna), Tomasza Valldal-Czarneckiego (dyrektor Teatru Komedii Valldal) i Michała Tramera (dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku). Prowadzenie: Piotr Wyszomirski (Fundacja Pomysłodalnia)

Wstęp wolny!

Eksperci

Anna Jazgarska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych. Referentka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych literaturze i kulturze. Autorka i współredaktorka wielu publikacji naukowych z zakresu literaturoznawstwa i krytyki artystycznej. Publikowała m.in. w internetowym "Dzienniku Teatralnym" oraz miesięczniku "Teatr". Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jest recenzentką portalu teatralny.pl. Mieszka w Gdyni.

-

Michał Tramer

Pedagog, reżyser. Ukończył historię (kierunek nauczycielski) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, następnie studiował na Podyplomowym Studium Reżyserii Dzieci i Młodzieży przy PWST we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat pracował jako instruktor/pedagog teatru w różnych instytucjach na Górnym Śląsku. Przez ponad 10 lat związany był z nieinstytucjonalnym Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, gdzie grał i reżyserował, a także koordynował realizację projektów artystycznych i edukacyjnych. Na zalecenie Urzędu Miasta w Kłodzku opracował projekt Teatr w Kłodzku, którym kierował przez 3 lata. Od 2015 roku jest dyrektorem Teatru Lalki "Tęcza" w Słupsku.

-

Tomasz Valldal-Czarnecki

Reżyser, aktor, scenarzysta, instruktor teatralny. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 7 lat był aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni i wykładowcą w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni. Założyciel Teatru Komedii Valldal, w którym tworzy spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. "Emigrantka", "Bakteriusz i Próchniak", "Hotel Palace", "Mała Syrenka", "Disco-polo, wieczór poezji śpiewanej"). Prowadzi całoroczne warsztaty teatralne dla ponad 150 dzieci i młodzieży, czego efektem są duże familijne produkcje musicalowe (m.in. "Wikingowie - musical nieletni", "Hejt School Musical"). Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku przy projektach edukacyjnych. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie zrealizował spektakle "Jeremi się ogarnia. LOL", "Jazda na zamek - musical krzyżacki" oraz wielokrotnie nagradzany dyplom muzyczny Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie "Zespół Śmierci i Tańca" z piosenkami zespołu Tiger Lillies.