powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Debaty o teatrze lalkowym w Miniaturze

Teatr dla dzieci, młodzieży i Jakiego Teatru Miniatura potrzebujemy? Przy okazji konkursu na dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura Fundacja Pomysłodalnia i Miniatura zapraszają na dwie debaty poświęcone wizji teatru lalkowego w Gdańsku.

Po ośmiu latach prowadzenia zespołu Romuald Wicza-Pokojski kończy swoją misję w Miniaturze. Zmiana na stanowisku dyrektora zawsze jest trudnym momentem, ale i okazją do rozmowy. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwy, uczciwy, otwarty konkurs. Organizator zadbał, by zapisy w regulaminie nie były ograniczeniem i dawały szanse na start kandydatom z różnym doświadczeniem. Gdańsk i Miniatura zasługują na najlepsze rozwiązania i tworzą ku temu okoliczności. Warto towarzyszyć tej sytuacji, warto ją wzbogacić o konteksty i dyskurs.

W poniedziałek 8 kwietnia o 17.00 w Miniaturze odbędzie się pierwsza rozmowa "Teatr dla dzieci, młodzieży i", podczas której o polskim teatrze lalkowym i dziecięco-młodzieżowym porozmawiają specjaliści z Polski: Izabella Nowacka z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Zbigniew Prażmowski, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i Marek Waszkiel, historyk teatru lalek, krytyk teatralny i pedagog. W drugiej debacie, 29 kwietnia o 19.00, udział wezmą: Anna Jazgarska - krytyczka (teatralny.pl), Tomasz Valldal-Czarnecki - dyrektor Teatru Komedii Valldal w Gdyni, reżyser oraz Michał Tramer - dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, reżyser. Tym razem porozmawiamy o dotychczasowym dorobku Miniatury oraz w jakim kierunku teatr powinien zmierzać. Oba spotkania poprowadzi Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia. Do dyskusji zapraszamy też widzów i sympatyków teatru, zespół Miniatury, urzędników, akademików, studentów i krytyków.

Cykl debat inauguruje program Fundacji Pomysłodalnia "Bo teatr jest najważniejszy". Teatr jako miejsce spotkania wielu sztuk, teatr wsłuchany w lokalność i wszechstronnie korespondujący z rzeczywistością, otwarty na dyskurs, poszukiwania i pamiętający o naszej tożsamości jest najważniejszy. O takim teatrze i z takim teatrem warto i trzeba rozmawiać, taki teatr jest potrzebny nam wszystkim, taki teatr zasługuje na uważność i jak najlepsze poznanie.

***

8 kwietnia 2019 (poniedziałek), godz. 17.00

Teatr dla dzieci, młodzieży i

Rozmowa z udziałem Izabelli Nowackiej (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), Zbigniewem Prażmowskim (dyrektor Teatru lalki i Aktora w Wałbrzychu) i Marka Waszkiela (historyk i znawca teatru lalek). Prowadzenie: Piotr Wyszomirski (Fundacja Pomysłodalnia)

--

29 kwietnia 2019 (poniedziałek), godz. 19.00

Jaki Teatr Miniatura?

Rozmowa z udziałem Anny Jazgarskiej (krytyk teatralna), Tomasza Valldal-Czarneckiego (dyrektor Teatru Komedii Valldal) i Michała Tramera (dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku). Prowadzenie: Piotr Wyszomirski (Fundacja Pomysłodalnia)

Wstęp wolny!

***

Eksperci

Izabella Nowacka

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz poznańskiej teatrologii. Interesuje się teatrem, dramaturgią współczesną oraz szeroko rozumianą sztuką dla dzieci. Współpracowała m.in. z Malta Festival Poznań, Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w ramach projektu Fundacji JUTROPERA oraz poznańskimi scenami teatralnymi. Związana z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, gdzie współpracuje przy organizacji i produkcji projektów teatralnych dla dzieci i młodzieży, wydarzeniach związanych z nową dramaturgią oraz koordynuje działalność Sceny Wspólnej w Poznaniu. Laureatka Medalu Młodej Sztuki w kategorii animacja kultury w roku 2017. Współzałożycielka i wiceprezeska poznańskiej Fundacji NA MARGINESIE.

-

Zbigniew Prażmowski

Absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych administracja i przedsiębiorczość w kulturze. Od 2006 roku pracuje w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, w latach 2007-2009 jako kierownik artystyczny, od 2010 dyrektor naczelny i artystyczny tego teatru. Jest dyrektorem organizowanego od 2013 roku Festiwalu małych Prapremier, pierwszego tego typu festiwalu teatralnego w Polsce, prezentującego wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych.

-

Marek Waszkiel

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1976). W latach 1977-2005 związany z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskał doktorat (Teatr lalek w Polsce do 1945 roku, 1989) oraz habilitację (Dzieje teatru lalek w Polsce 1944-2000, 2013). Ponadto pełnił funkcję dziekana Wydziału Lalkarskiego oraz prorektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie do dziś pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Białostockiego Teatru Lalek (2005-2012) oraz Teatru Animacji w Poznaniu (2014-2017). Jest laureatem licznych nagród w dziedzinie teatru oraz krytyki teatralnej, między innymi Nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie (wraz z Białostockim Teatrem Lalek, 2011), Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za książkę Dzieje teatru lalek w Polsce 1944-2000 (2013) oraz Nagrody Polskiego Ośrodka ASSITEJ dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży (2013).

-

Anna Jazgarska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych. Referentka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych literaturze i kulturze. Autorka i współredaktorka wielu publikacji naukowych z zakresu literaturoznawstwa i krytyki artystycznej. Publikowała m.in. w internetowym "Dzienniku Teatralnym" oraz miesięczniku "Teatr". Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jest recenzentką portalu teatralny.pl. Mieszka w Gdyni.

-

Michał Tramer

Pedagog, reżyser. Ukończył historię (kierunek nauczycielski) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, następnie studiował na Podyplomowym Studium Reżyserii Dzieci i Młodzieży przy PWST we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat pracował jako instruktor/pedagog teatru w różnych instytucjach na Górnym Śląsku. Przez ponad 10 lat związany był z nieinstytucjonalnym Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, gdzie grał i reżyserował, a także koordynował realizację projektów artystycznych i edukacyjnych. Na zalecenie Urzędu Miasta w Kłodzku opracował projekt Teatr w Kłodzku, którym kierował przez 3 lata. Od 2015 roku jest dyrektorem Teatru Lalki "Tęcza" w Słupsku.

-

Tomasz Valldal-Czarnecki

Reżyser, aktor, scenarzysta, instruktor teatralny. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 7 lat był aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni i wykładowcą w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni. Założyciel Teatru Komedii Valldal, w którym tworzy spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. "Emigrantka", "Bakteriusz i Próchniak", "Hotel Palace", "Mała Syrenka", "Disco-polo, wieczór poezji śpiewanej"). Prowadzi całoroczne warsztaty teatralne dla ponad 150 dzieci i młodzieży, czego efektem są duże familijne produkcje musicalowe (m.in. "Wikingowie - musical nieletni", "Hejt School Musical") Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku przy projektach edukacyjnych. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie zrealizował spektakle "Jeremi się ogarnia. LOL", "Jazda na zamek - musical krzyżacki" oraz wielokrotnie nagradzany dyplom muzyczny Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie "Zespół Śmierci i Tańca" z piosenkami zespołu Tiger Lillies.