powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Krym" w Lub/Labie

Sztuka Nowa zaprasza 6 i 7 kwietnia o godz. 18.00 na pokazy spektaklu "Krym", które odbędą się w LUB/LAB (ul. Lubelska 30/32; wejście od wewnętrznego podwórka).

Ten spektakl nie jest o Krymie. Ten spektakl nie jest o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. Ten spektakl nie jest o wojnie. Ten spektakl nie jest o polityce. Ten spektakl nie jest o dwóch (albo wielu) skonfliktowanych narodach. Ten spektakl nie jest o Ukrainie, o Rosji ani o Tatarach Krymskich. W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie anektowany. W tym spektaklu słowo Krym nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją.

Sztuka polityczna zazwyczaj ma tendencję do zaniedbywania piękna. Jego wartość zostaje niedoszacowana, bo postrzegana jest jako zbędny luksus w świecie potrzebującym poważnego komentarza politycznego. Czy można mówić o różach, kiedy za oknem wybuchają bomby?

Ten spektakl organizuje pustka i dynamika tęsknoty, która się z nią wiążę. Czy można wypracować system mówienia o tym, za czym tęsknimy? Czy można komuś opowiedzieć o uczuciu, które jest w nas, gdy patrzymy na morze? Czy można opowiedzieć o tym uczuciu osobie, która siedzi obok ciebie? Czy w drugim człowieku można wyzwolić te same uczucia, które sami nosimy? I czy próba tworzenia takich "kopii" ma w ogóle jakikolwiek sens? Jak wypowiedzieć niewypowiedziane? Czy jednostkowe doświadczenie piękna może promieniować na życie innych osób?

Spektakl jest efektem podróży, którą zespół Sztuki Nowej odbył w lipcu 2017 r.

***

Reżyseria, koncepcja, wykonanie: Vera Popova, Gosia Trajkowska

Wideo / projekcje: Kuba Matuszczak / Adrian Cognac

Muzyka: Zoi Michailova

Scenografia: Piotr Szczygielski

Kurator programu Debiuty TF: Dawid Żakowski

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Ósmego Dnia

Sztuka Nowa

Stowarzyszenie Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat praktykujemy przekraczanie granic teatru fizycznego i teatru tańca, skupiamy się na odkrywaniu i badaniu nowych form osobistej ekspresji. Do swoich działań artystycznych zapraszamy profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Od 2016 r. Sztuka Nowa działa w Lub/Labie przy Lubelskiej 30/32, który jest przede wszystkim miejscem edukacji teatralnej otwartej na eksperymenty, przestrzenią spotkania widzów z twórcami, platformą doskonalenia i upowszechniania teatralnego warsztatu.

***

Spektakl powstał ramach konkursu OFF Premiery/Prezentacje 2017 organizowanego przez Teatr Ósmego Dnia i programu Debiuty TF Centrum Lubelska 30/32.

Produkcja spektaklu współfinansowana przez m. st. Warszawa.