powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pokaz "Pompa Funebris" w Centrum Sztuki Tańca

4 kwietnia o 19.00 w Centrum Sztuki Tańca odbędzie się pokaz spektaklu tanecznego "Pompa Funebris" Stowarzyszenia Sztuka Nowa.

Monochromatyczna, prześwietlona przestrzeń. Pozamykane w swoich mikrokosmosach postacie, które biernie egzystują obok siebie. Czekają. Czekają na coś? A może już dawno odeszli. Może chcą otrzymać to czego nie dostali. Są tam razem? Osobno? To ta sama czasoprzestrzeń? Bierne ciało / pasywny umysł.

"Pompa funebris" to politycznie (nie)zaangażowany spektakl zainspirowany sarmacko populistycznymi rytuałami śmierci z przełomu XVII i XVIII wieku. Stworzony w kontekście globalnej ekologicznej katastrofy, rosnących sił populizmu, a także komunikacyjnej próżni i kryzysu humanitarnego. Twórcy konfrontują widza z pasywnym światem pozbawionym cieni - przeszłości, pamięci i postpamięci, gdzie osobiste mitologie są przetwarzane w mikro ceremonie i pseudo manifestacje.

Czy ludzie mają wpływ na bieg wydarzeń? Czy w ogóle potrafią być ludźmi dla innych ludzi? Czy wolność jest przereklamowana? Czy jakiegokolwiek forma ma sens? Czy bierne przyglądanie się agonii jest nieludzką ignorancją czy sposobem przetrwania?

"Pompa funebris" to ceremonia życia i śmierci. To swoiste danse macabre, zamknięte w ciągle wirującym kręgu przyczyn i skutków, brudu, oczyszczenia, winy i wybaczenia.

Sztuka Nowa (Warszawa, Polska) to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawid Żakowskiego.

***

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

4.04./ 19.00 / Spektakl Taneczny

"POMPA FUNEBRIS" / Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Bilety 20 zł

reżyseria, dramaturgia: Kasia Pol, Dawid Żakowski

występują: Magdalena Fibi Dębicka, Vera Popova, Borys Jaźnicki, Dawid Żakowski

scenografia, kostiumy: Kasia Poll

muzyka: Zoi Michailova, Piotr Baranowski

projekt reżyserii świateł: Katarzyna Łuszczyk

reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski

asystent reżysera: Maksymilian Jenkins Markarianc

współpraca: Piotrek Szczygielski, Maciej Tomaszewski, Łukasz Zwoliński

partnerzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, U-47, Komuna/Warszawa, Studium Teatralne

produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Spektakl powstał i jest prezentowany w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32 #L3032 gościnnie w Teatr Soho

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

***

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B'cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja "Myśl w Ciele" / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca "Eferte" / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Ilona Trybuła.