powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru

Spektakle, spotkania z twórcami czy zwiedzanie teatrów od zaplecza - to atrakcje, które przygotowały dla widzów polskie teatry z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Teatru. Autorem tegorocznego orędzia z okazji święta jest kubański reżyser Carlos Celdran.

Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) w 1961 r. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r., na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Wydarzeniu zawsze towarzyszy orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego teatralnego świata. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 r. Jean Cocteau. Teraz jego napisania podjął się Carlos Celdran, kubański reżyser teatralny, dramaturg, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie. W 1996 r. w Hawanie założył własny zespół Argos Teatro, który szybko zyskał uznanie także poza granicami kraju. Teatr przedstawia literaturę europejską, grano tam m.in. Brechta, Becketta, Ibsena, Strindberga, a także najnowszą dramaturgię kubańską. Celdran w swoim orędziu wskazuje na ciągłość teatralnej tradycji, budowanej przez wielu jego poprzedników. "Pod scenicznymi reflektorami jest prawda i odzwierciedla się najgłębsza, najbardziej osobista część nas samych" - pisze autor i dodaje, że jego teatralna ojczyzna jest "utkana z takich chwil, w których porzucamy maski, retorykę i poczucie lęku przed tym, kim jesteśmy, i w ciemności chwytamy się za ręce".

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto twórców, pracowników teatru, ale też publiczności. Dlatego placówki przygotowują przedstawienia, warsztaty i spotkania. W warszawskim STUDIO teatrgalerii dziś o godz. 13 rozpocznie się wydarzenie "Jeden na jeden - aktorzy czytają wiersze". "Wchodzisz do sali prób, siadasz na krześle, a jeden z aktorów naszego teatru czyta swój ulubiony wiersz. Tylko dla Ciebie" - zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny, zapisy mejlem: edukacja@teatrstudio.pl. A 31 marca o godz. 19 odbędzie się monodram Ewy Błaszczyk o Orianie Fallaci (z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących). Trzydniowe obchody przygotowało Centrum Kultury w Jędrzejowie. Spektakle i spotkania odbywać się będą do 29 marca (karnet na wydarzenia w cenie 15 zł). Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim zaprasza dziś o godz. 20.15 do sali widowiskowej na wyjątkową retransmisję sztuki "Hamlet" z National Theatre w Londynie. Ten spektakl pokaże dziś o godz. 18 również Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.