powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wernisaż wystawy "Beksiński - od fotografii do VR"

12 kwietnia o godz. 19.00 w Centrum Praskim Koneser odbędzie się wernisaż wystawy "Beksiński - od fotografii do VR". Wystawa potrwa od 13 kwietnia do 2 czerwca.

W roku 90. urodzin Zdzisława Beksińskiego "Fundacja Beksiński" wraz z Muzeum Historycznym w Sanoku zapowiada niezwykłą wystawę, która odbędzie się w "Centrum Praskim Koneser" na Warszawskiej Pradze w dniach od 13 kwietnia do 2 czerwca.

Na ponad 700 m2 będzie prezentowany zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych artysty

- Muzeum historyczne w Sanoku udostępniło fotograficzną historię rodziny Beksińskich do tej pory nigdzie nie prezentowaną.

Wydarzeniu towarzyszyć będą niespotykane dotąd formy wystawiennicze m.in.

- Pokaz obrazów Beksińskiego w Stereoskopii (3D), czy też obrazy lekko ożywione.

- Mapping obrazów z lat 70.

- Pokazy Wirtualnej rzeczywistości (w specjalnych okularach będzie można wejść do środka obrazów Beksińskiego)

- wykłady multimedialne, oraz prezentacje filmów dokumentalnych ze zbiorów samego artysty.

Beksiński artysta wszechstronny.

- Więkosozść osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy - mówi Ewa Barycka z Fundacji "Beksiński". Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) a Sanockie Muzeum Historyczne udostępnia unikatową serię zdjęć rodziny Beksińskich od wczesnych lat 50. do końca 90.

Nowoczesny charakter wystawy oddają projekty wykorzystujące technologię Stereoskopii, animacji czy Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

***

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny - fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

***

Więcej informacji:

Organizatorzy:

Fundacja "Beksiński"

Miejsce wystawy:

Centrum Praskie Koneser

Ul. Plac Konesera 2

Od 13 kwietnia do 2 czerwca

Data i godziny otwarcia wystawy:

pon. - pt. 12.00 - 20.00

sb. - nd. 12.00 - 20.00