powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zmarł kompozytor Krzysztof "Wiki" Nowikow

Straciliśmy wielkiego, wspaniałego muzyka. Artystę i człowieka o wrażliwym sercu - powiedział PAP reżyser Paweł Szkotak. W niedzielę w Koszalinie zmarł Krzysztof "Wiki" Nowikow, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i baletowych. Artysta miał 44 lata.

- Dla mnie strata jest tym większa, że odszedł mój przyjaciel, człowiek, który mnie inspirował i pisał wspaniałą muzykę - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor i reżyser poznańskiego Teatru Buro Podróży Paweł Szkotak.

- Straciliśmy wielkiego, wspaniałego muzyka. Artystę i człowieka o wrażliwym sercu - podkreślił.

Szkotak poinformował, że Nowikow zmarł nagle z przyczyn naturalnych, po premierze spektaklu "Gąska" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym (BTD), w nocy z soboty na niedzielę w pokoju w hotelu BTD.

"Jego przedwczesna śmierć jest dla nas wszystkich ogromnym i bardzo smutnym zaskoczeniem. Nie możemy się z nią pogodzić. Jeszcze w sobotę wieczorem, po premierze "Gąski" w reż. Pawła Szkotaka koszalińska publiczność biła mu na stojąco brawa w podziękowaniu za niezwykłą muzykę..." - napisano na stronie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Krzysztof Nowikow ur. się w 1975 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W swoim dorobku miał współpracę z wieloma zespołami teatralnymi, dla których komponował muzykę do spektakli. Pisał ją m.in. dla Polskiego Teatru Tańca - Baletów Poznańskich, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Bardzo często Nowikow współpracował z Teatrem Biuro Podróży w Poznaniu. Przyjaźnił się z jego liderem, dyrektorem i reżyserem Pawłem Szkotakiem. Skomponował muzykę i aranżacje muzyczne m.in. do spektakli "Makbet: Kim jest ten człowiek we krwi?" (2005), "Planeta Lem" (2011) i "Wot takaja żizń" (2015) Teatru Biuro Podróży. W 2018 r. napisał np. muzykę do spektaklu Szkotaka "Przedstawienie >>Hamleta<< we wsi Głucha Dolna" w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie wielkopolskim.

W 2017 r. Nowikow otrzymał Złotą Maskę - łódzką nagrodę teatralną za najlepszą muzykę w sezonie 2015/16 do spektaklu "Miarka za miarkę" wystawianego w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Z aktorami Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie współpracował już przed dwoma laty, komponując muzykę do spektaklu "Świętoszek" wg Moliera.