powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Walkiria" w nowej inscenizacji Roberta Lepage'a w kinach

"Walkiria", drugie ogniwo tetralogii Richarda Wagnera "Pierścień Nibelunga", w multimedialnej inscenizacji Roberta Lepage'a i w nowej obsadzie będzie transmitowana do kin na żywo z The Metropolitan Opera już 30 marca.

Monumentalna opera Wagnera w równie monumentalnej inscenizacji. Robert Lepage zrealizował dla The Metropolitan Opera cały "Ring", czyli wszystkie cztery części "Pierścienia Nibelunga", z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii i multimediów. Arcytrudne do wykonania dzieła Wagnera niezbyt często goszczą na światowych scenach, tym większa zasługa Met, że co jakiś czas nie tylko prezentuje całą tetralogię, ale i transmituje jej części do kin w cyklu "The Met: Live in HD". Tym razem widzowie na całym świecie będą mogli obejrzeć "Walkirię" w nowej obsadzie. W tytułową rolę walkirii Brunhildy wcieli się Christine Goerke.

W postaci Zyglindy i Zygmunta, bliźniąt rozdzielonych przez los, a później połączonych kazirodczą miłością, wcielą się pochodząca z Holandii sopranistka Eva-Maria Westbroek i australijski tenor Stuart Skelton. W roli króla bogów Wotana wystąpi amerykański bas-baryton Greer Grimsley, a jego małżonką Fryką będzie również urodzona w Ameryce mezzosopranistka Jamie Barton. Obsadę dopełni austriacki bas Günther Groissböck jako Hunding. Spektaklem dyryguje Philippe Jordan.

***

TRANSMISJA HD LIVE "WALKIRIA":

SOBOTA, 30.03., 17.00 [CET]

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD

"Walkiria" Richarda Wagnera | Prowadzenie podczas transmisji: Deborah Voigt

Wystawienie opery Richarda Wagnera to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tyle z powodu ogromu jego wielogodzinnych dzieł, co przede wszystkim trudności wykonawczych, jakie postawił przed artystami. To dlatego na światowych scenach nie goszczą one na co dzień, a specjalna kategoria śpiewaków wagnerowskich jest wprost rozchwytywana. "Walkiria" - drugie ogniwo tetralogii "Pierścień Nibelunga" - opowiada o spotkaniu rozdzielonych bliźniąt: Zygmunta i Zyglindy. Zraniony podczas walki wojownik trafia do domu Zyglindy i zakochuje się w niej z wzajemnością, choć kobieta jest mężatką i okazuje się być jego siostrą. Śmiertelnicy są jednak tylko pionkami w grze bogów: Wotana i jego żony Fryki. Zaś tytułowa walkiria, Brunhilda, jedna z córek Wotana, sprzeciwia się woli ojca... Multimedialna inscenizacja Met nawiązuje do historii wykonań tej opery i podkreśla ponadczasowość dzieła Wagnera.

Przedstawienie trwa około 5 godzin i 20 minut (w tym 2 przerwy).

Przedstawienie w języku oryginału (niemieckim) z polskimi napisami.

Transmisje HD LIVE z The Metropolitan Opera w sezonie 2018-19

Najlepsi śpiewacy świata na żywo z Nowego Jorku

Opery wykonywane są w języku oryginału. | Przedstawienia grane są z napisami w języku polskim. | Dyrekcja The Metropolitan Opera uprzejmie informuje, że obsady, realizatorzy oraz czasy trwania przedstawień mogą ulec zmianie.

Więcej o spektaklach i cyklu transmisji "The Met: Live in HD" na www.nazywowkinach.pl/met-in-hd

PROGRAM TRANSMISJI:

30.03. Wagner "Walkiria" - nowa obsada

11.05. Poulenc "Dialogi karmelitanek" - po raz pierwszy w HD

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje

z The Metropolitan Opera:

1. Białystok Opera i Filharmonia Podlaska

2. Bydgoszcz Multikino

3. Czechowice-Dziedzice kino Świt

4. Częstochowa kino Iluzja

5. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół

6. Elbląg kino Światowid

7. Ełk Ełckie Centrum Kultury

8. Gdańsk Multikino

9. Gliwice kino Amok

10. Grodzisk Mazowiecki Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki

11. Katowice kino Kosmos

12. Konin kino Centrum

13. Kraków kino Kijów.Centrum

14. Lublin (1) Teatr Stary

15. Lublin (2) Multikino

16. Łódź Filharmonia Łódzka

17. Nowa Sól kino Europa

18. Olsztyn Multikino

19. Poznań (1) Centrum Kultury "Zamek"

20. Poznań (2) Multikino Malta

21. Przemyśl kino Centrum

22. Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej

23. Rzeszów kino Zorza

24. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury

25. Szczecin Multikino

26. Szczecinek kino Wolność

27. Sztum Sztumskie Centrum Kultury

28. Wadowice kino Centrum

29. Warszawa (1) Teatr Studio

30. Warszawa (2) kino Praha

31. Warszawa (3) Multikino Złote Tarasy

32. Warszawa (4) Multikino Ursynów

33. Włocławek Multikino

34. Wrocław kino Nowe Horyzonty

35. Zabrze Multikino

***

Rozpowszechnianiem transmisji z nowojorskiej The Metropolitan Opera na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 17 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Art Beats", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.