powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera audiobooka "Mała Trylogia" Antoniego Czechowa

Teatr Nowy we współpracy z Radiem Łódź, Fundacją Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza oraz Fundacją im. Dominika Połońskiego wydał audiobook, który jest zapisem Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.

Nagranie zostało dokonane 18 marca 2018 r. Mieliśmy wtedy okazję uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu w reż. Jacka Orłowskiego.

Bronisław Wrocławski czytając na scenie Teatru Nowego "Małą trylogię" Antoniego Czechowa przeniósł nas w sposób niezwykły do miejsc, wydarzeń, rozmów dźwięków, a przewodnikiem była magiczna muzyka Dominika Połońskiego. Nagranie jest tym bardziej cenne ponieważ dokumentuje ostatni występ publiczny Dominika Połońskiego.

Premiera płyty odbędzie się 29 marca 2019 r. podczas koncertu (godz. 19:00) poświęconego pamięci Dominika Połońskiego w Filharmonii Łódzkiej.

Płyta będzie dostępna w kasie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a także podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Cena płyty - 35 zł

***

"Kiedy układaliśmy program pierwszego sezonu Krakowskiego salonu poezji w Łodzi współorganizowanego przez prowadzony przez mnie Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza pomyślałem, że oto nadarza się okazja aby spełnić pewne marzenie. Kilka lat wcześniej przeczytałem "Małą trylogię" Antoniego Czechowa, na którą składają się trzy opowiadania: " Człowiek w futerale", "Agrest" i "O miłości".

Już po pierwszej lekturze byłem przekonany, że pytania jakie stawia Czechow są tak ważne i aktualne, że byłoby dobrze gdyby zabrzmiały one w przestrzeni teatru.

Równie istotna była dla mnie forma lapidarnych opowieści doskonale uchwycona w klasycznych przekładach. Wydawało mi się, że najlepszym sposobem prezentacji tych małych arcydzieł będzie ich publiczna lektura w wykonaniu aktora z akompaniamentem muzyki.

Od początku byłem pewien, że aktorem tym powinien być Bronisław Wrocławski, którego umiejętności w prowadzeniu żywego dialogu z publicznością poprzez błyskotliwie podany tekst z podziwem obserwowałem w ciągu kilkudziesięciu lat naszej współpracy.

Podobnie było z muzyką. Od pierwszej chwili kiedy zacząłem myśleć o teatralnej prezentacji "Małej trylogii" miałem poczucie, że tylko niezwykły wiolonczelista

Dominik Połoński jest w stanie stworzyć równorzędny muzyczny "głos" w dialogu z genialną prozą Czechowa.

18 marca 2018 roku doszło do spotkania obu artystów w Małej Sali Teatru Nowego. Zapisem tego wydarzenia jest nasza płyta."

Jacek Orłowski

***

Krakowski Salon Poezji w Łodzi działa od października 2017 r. w ramach sieci Salonów objętych patronatem przez Annę Dymną. Współorganizowany był przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Fundację Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza założoną przez Jacka Orłowskiego (pomysłodawcę i reżysera) we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i Radiem Łódź. Łódzki Salon posiada własną specyfikę. Prezentowana tu jest nie tylko poezja, ale również fragmenty prozy i dramatów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę, o godzinie 12:30. W Salonie spotykają się zarówno aktorzy Teatru Nowego jak i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Radio Łódź, nagrywa Salony i zapewnia ich retransmisję na antenie. Gospodynią naszych Salonów jest Maria Gładkowska, aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Od października 2018 r. opiekę artystyczna nad Salonem objął Bronisław Maj.