powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Muzeum Śląskie tworzy chór społeczny

Świętujące jubileusz 90-lecia Muzeum Śląskie w Katowicach powołuje chór społeczny, do którego zaprasza pasjonatów-profesjonalistów oraz amatorów - niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy doświadczenia muzycznego.

- Śpiewanie w chórze to nie tylko wspólna praca nad repertuarem muzycznym, ale też możliwość integracji środowiska muzealników i naszej publiczności. Osiągnięcie spójnego brzmienia chóru jest bardzo satysfakcjonujące, o czym doskonale wiedzą ci, którzy w chórach śpiewali - powiedziała w piątek PAP dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Alicja Knast.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że chóralistyka zarówno amatorska, jak i zawodowa w naszym regionie jest niezwykle silna. To z jednej strony nawiązanie do tradycji muzykowania, ale też możliwość realizowania nowych projektów muzealnych, w których śpiew będzie istotną częścią - dodała.

Pierwszym przedsięwzięciem chóru Muzeum Śląskiego będzie występ w ramach wrześniowego Biennale Industrii, podczas którego chór zadebiutuje. Wśród repertuarowych źródeł nie zabraknie utworów inspirowanych przemysłem czy kulturą robotniczą.

Muzealny Chór społeczny poprowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Krzysztof Dudzik sięga w nauczaniu muzyki do metody relatywnej, wywodzącej się z koncepcji pedagogiki muzyki węgierskiego kompozytora Zoltana Kodalya. Współpracuje z węgierskim chórem improwizującym Csikszerda, prowadząc wakacyjne warsztaty dyrygenckie.

Przesłuchania do chóru odbędą się w piątek 5 kwietnia w godz. 16-20. Zgłoszenia należy kierować do 3 kwietnia włącznie na adres mailowy: chor@muzeumslaskie.pl.