powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. IAM uczci 100. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga

Z okazji stulecia urodzin Mieczysława Wajnberga Instytut Adama Mickiewicza organizuje cykl wydarzeń za granicą związanych z osobą kompozytora. Program obejmuje m.in. premiery opery "Pasażerka" w Izraelu i Niemczech, koncerty m.in. w Londynie oraz wydanie albumu przez Deutsche Grammophon.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki powiedział PAP, że "Instytut postawił sobie za cel odnowienie pamięci o Mieczysławie Wajnbergu (...), który został ukształtowany w polskiej tradycji muzycznej, a poprzez tragiczne losy wojenne znalazł się na terenie Związku Sowieckiego, gdzie mieszkał i tworzył".

Podkreślił, że "bardzo ważne jest pokazanie Wajnberga jako kompozytora, który chociaż mieści się blisko tradycji Shostakovicha i z nim dialoguje, pozostaje w polskiej tradycji muzycznej". "Na przykładzie Wajnberga widać jak polska i rosyjska tradycja są od siebie różne i od siebie niezależne" - powiedział.

6 kwietnia odbędzie się niemiecka premiera "Pasażerki" w reżyserii Dirka Schmedinga. Spektakl odbędzie się w Staatstheater w Brunszwiku. Dzieło to zostanie również wystawione w Israeli Opera w Tel Awiwie. Zdaniem dyrektora "jest to bardzo ważny projekt teraz, kiedy budujemy nowe relacje między Polską a Izraelem". Premiera odbędzie się 30 kwietnia. Przedstawienie wyreżyseruje David Pountney. Realizował on wcześniej współprodukowane przez IAM inscenizacje tej opery, np. prapremierę na Festiwalu w Bregencji w 2010 r.

Wajnberg zostanie również upamiętniony w Wielkiej Brytanii. 31 marca Gidon Kremer i City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Mirgi Grazinyte-Tyli zagrają koncert skrzypcowy artysty. Orkiestra wykona również Suitę nr 4 z baletu "Złoty klucz".

Dyrektor londyńskiej sali koncertowej Wigmore Hall John Gilhooly ustanowił Mieczysława Wajnberga głównym kompozytorem sezonów 2019/20 i 2020/21. Od października 2019 r. do października 2020 r. Quarter Danel wykona podczas 11 koncertów wszystkie kwartety smyczkowe Wajnberga.

Instytut Adama Mickiewicza poinformował również, że jesienią 2019 r. planuje wydanie książki brytyjskiego muzykologa Daniela Elphicka "Music Behins the Iron Curtain: Weinberg and his Polish Contemporaries". Publikacja ukaże się nakładem Cambridge University Press. IAM będzie współwydawcą francuskiej wersji biografii kompozytora autorstwa Danuty Gwizdalanki, które ukaże się nakładem paryskiej oficyny Actes Sud.

Prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza wyda dwupłytowy album, na którym znajdą się Symfonia nr 2 w wykonaniu orkiestry Kremerata Baltica oraz Symfonia nr 21 "Kadisz", którą oprócz Kremeraty wykona City of Birmingham Symphony Orchestra. Zawartą tam partię solową skrzypiec wykona Gidon Kremer. Artyści wystąpią pod przewodnictwem Mirgi Grazinyte-Tyli. Zdaniem Olendzkiego utwór ten "jest hołdem złożonym Warszawie dwóch powstań".