powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kalisz. Premiera "Dziwnego przypadku psa nocną porą"

Premiera spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" Simona Stephensa według powieści Marka Haddona odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Sztukę, na podstawie przekładu Bogusławy Plisz-Góral, wyreżyserował Bartosz Zaczykiewicz.

- Ta sztuka teatralnie jest bardzo ciekawa, bo jest strasznie wymagająca - powiedział w czwartek na konferencji prasowej reżyser i dyrektor kaliskiego teatru Bartosz Zaczykiewicz.

Zdaniem reżysera w sztuce, opowiadającej o rodzinie i tajemnicach, które bohaterowie ukrywają przed najbliższymi i sami sobą, "przeplatają się ze sobą w jednym momencie rzeczy, które dzieją się realistycznie z tymi, które są metaforyczne i surrealistyczne".

- Samo tropienie, co jest skąd, jest bardzo fascynującym zadaniem dla widza i okazuje się, że nie zawsze można postawić kropkę nad i - powiedział Zaczykiewicz.

Dzięki sztuce - jak podkreślił reżyser - widzowie mogą porozmawiać i dowiadywać się czegoś o sobie.

- Główny bohater, który ma ograniczone możliwości odbierania rzeczywistości, potrafi w innych wydobyć oczyszczające emocje. Bohater jest rodzajem lustra, który pokazuje naszą twarz - powiedział Zaczykiewicz.

"Dziwny przypadek psa nocną porą" to opowieść o cierpiącym na autyzm 15-letnim chłopcu. Christopher w nocy w ogrodzie sąsiadki znajduje martwego psa i staje się głównym podejrzanym.

"Nastolatek postanawia znaleźć mordercę. Nie potrafi odczytywać ludzkich emocji, ma kłopoty z najzwyklejszymi codziennymi czynnościami i w specjalny sposób musi sobie radzić ze światem. Ale to właśnie on sprawia, że ujawnione zostają wszystkie sekrety, kłamstwa i niedomówienia. On jedyny zawsze mówi prawdę i wszystko odbiera do bólu dosłownie" - napisano w zapowiedzi sztuki.

W roli głównej zagra, debiutujący w Kaliszu, Michał Felczak, zdaniem którego "spektakl nie jest linearny i prosty".

- Chłopiec ma wyjątkowe umiejętności, ale ciężko jest mu komunikować się ze społeczeństwem w sposób przez nas pojęty. Swoje zdolności wykorzystuje do podejmowana pewnych decyzji i widzimy tego konsekwencje - powiedział aktor.

Odegranie roli 15-letniego autystycznego chłopca jest wg Felczaka "wyzwaniem". "Bardzo ważne jest, żeby nie oszukiwać widza i odegrać postać wiarygodnie" - wyjaśnił.

Historia przeplatająca wątki detektywistyczne, melodramatyczne i komediowe - jak poinformował reżyser - podbiła serca widzów na londyńskim West Endzie i na Broadwayu, zdobywając wszystkie najważniejsze nagrody teatralne.

Za polski przekład odpowiada Bogusława Plisz-Góral, scenografię stworzyła Anita Bojarska, a muzykę skomponował Marcin Mirowski.

Na scenie zagrają też Malwina Brych, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Kama Kowalewska, Bożena Remelska, Zbigniew Antoniewicz, Marcin Trzęsowski, Michał Wierzbicki i Lech Wierzbowski.

Premiera spektaklu odbędzie się 23 marca o godz. 19:00.