powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tarnów. Promocja książki Jerzego Koleckiego w BWA

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na promocję albumu "Teatr lalek Jerzego Koleckiego" i spotkanie z wnukiem artysty Karolem Hordziejem.

Album zawiera reprodukcje oryginalnych projektów i plakatów, archiwalne fotografie lalek i scenografii oraz współczesne zdjęcia zachowanych lalek. Ilustracjom towarzyszą teksty Stacha Szabłowskiego, prof. Bożeny Frankowskiej, a także zapis rozmowy Karola Hordzieja z Jerzym Koleckim przeprowadzonej w ostatnim roku życia artysty.

Jerzy Kolecki (1925-2018) - artysta związany z regionem tarnowskim: urodził się w podtarnowskich Wróblowicach, dorastał w Ciężkowicach, jego naukę w III Gimnazjum w Tarnowie (obecnie III LO) przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki). Po ukończeniu studiów związał się z Teatrem Lalek w Rabce Zdroju. Najpierw pracował jako aktor, w latach 1961-1977 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Wprowadził nowe techniki lalkarskie, chciał aby lalki w teatrze były bardziej "żywe", mogły wykonywać więcej ruchów. Projektował dekoracje, tworzył oryginalne lalki, kostiumy i rekwizyty. Do najważniejszych inscenizacji "Rabcia" z tego okresu należą nagradzane: "O Zwyrtale muzykancie", "Królowa Śniegu" i "Cudowna lampa Aladyna".

Kolecki - artysta malarz z pokolenia Wróblewskiego i Wajdy, do niedawna pozostawał postacią mało znaną poza swoim lokalnym środowiskiem. Odkrywany jest teraz jako wybitny twórca, który w teatrze lalkowym w Rabce stworzył nowoczesną wizję plastyczną wpisującą się w najlepsze tradycje polskiego malarstwa, ilustracji i projektowania graficznego. W świadomości kuratorów i miłośników sztuki pojawił się dzięki realizacjom artystki Pauliny Ołowskiej, która odkryła na nowo jego plakaty i przyczyniła się do ich obecności w międzynarodowym obiegu sztuki poprzez wystawy oraz cytaty zamieszczane we własnych realizacjach, m.in. w muralu na fasadzie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2014 roku.

W wakacje 2017 roku BWA w Tarnowie prezentowało wystawę "Teatr lalek Jerzego Koleckiego".

***

"Teatr lalek Jerzego Koleckiego" - promocja albumu i spotkanie

Środa 27.03.2019, g. 17:00 / Międzynarodowy Dzień Teatru

-

BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Wstęp wolny

Album dostępny w BWA w promocyjnej cenie.

Wśród uczestników spotkania rozlosujemy bezpłatny egzemplarz.

***

Karol Hordziej - kurator, menadżer kultury, wykładowca. W latach 2004-2013 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego na festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie". Był także odpowiedzialny za program Galerii ZPAF i S-ka, funkcjonującej w latach 2007-2011 w Krakowie. Kurator wystaw: "Archiwum centralne" (Fabryka Erdal w Krakowie, 2009) "Fotografia w życiu codziennym" (Bunkier Sztuki, 2012), "Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2015 oraz Jeau de Paume, Francja, 2016), "Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone" (Zachęta, Warszawa 2015). Producent cyfrowych archiwów fotografii Zofii Rydet (zofiarydet.com) oraz Wojciecha Plewińskiego (wojciechplewinski.com).

Współpracował z BWA Tarnów kuratorując wystawę "Teatr lalek Jerzego Koleckiego" (2017) oraz przy projektach fotograficznych.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy o albumie / Radio Kraków: http://bit.ly/TeatrLalekrozmowa.

Polecamy wystawę "Lalki: teatr, film, polityka" prezentowaną w warszawskiej Zachęcie 19.03-23.06.2019, na której można zobaczyć odwołania do twórczości Jerzego Koleckiego.

Książka powstała ze środków stypendium w Programie Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.

Partnerami wydawnictwa są: Teatr Lalek "Rabcio" w Rabce, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, BWA Tarnów, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta Rabka-Zdrój.