powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert symfoniczny z udziałem Jakuba Jakowicza

Polska Opera Królewska zaprasza 4 kwietnia o godz. 19.00 na koncert symfoniczny, podczas którego obok orkiestry pod dyrekcją Dawida Runtza, wystąpi słynny wirtuoz skrzypiec - Jakub Jakowicz.

Jakowicz występuje jako solista i kameralista na całym świecie. Jest laureatem pierwszych nagród międzynarodowych konkursów skrzypcowych, a także licznych wyróżnień. Został uhonorowany m.in. "Orfeuszem" za wybitną kreację wykonawczą podczas festiwalu "Warszawska Jesień", a także Medalem Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

Podczas koncertu zabrzmią dwie kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Pierwszą z nich będzie V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219, pochodzący z wczesnego okresu twórczości Mozarta (1755 r.), kiedy to młodziutki kompozytor pełnił funkcję koncertmistrza na dworze w Salzburgu. Niewykluczone zatem, że pisząc ten utwór, myślał o sobie, jako wykonawcy. Koncert ten, lekki w charakterze, a jednocześnie po wirtuozowsku efektowny budzi niegasnące zainteresowanie wykonawców i entuzjazm publiczności.

Symfonię Es-dur KV 543 skomponował Mozart zdecydowanie później, bo w 1788 roku.

Jest to zatem dzieło w pełni dojrzałe, typowo Mozartowskie.

Choć kompozytor stworzył potem jeszcze nie jedno arcydzieło, to w romantyzmie właśnie ten utwór zyskał przydomek Schwanengesang (Łabędzi śpiew). Nie należy jednak szukać uzasadnienia tego określenia w charakterze kompozycji. Utwór tchnie bowiem radością, a pełne zwrotów akcji finałowe Allegro pozostawia słuchaczy pełnych optymizmu i nadziei.

WYKONAWCY

JAKUB JAKOWICZ - SKRZYPCE

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DAWID RUNTZ - DYRYGENT

PROGRAM

W. A. Mozart - V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219

W. A. Mozart - Symfonia Es-dur KV 543

Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

Bilety dostępne na:

www.ebilet.pl

www.ewejsciowki.pl