powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Koleje Śląskie zainaugurowały Rok Kultury

Dodatkowe połączenia umożliwiające dojazd na ważne wydarzenia kulturalne w regionie, odczyty fragmentów książek, koncerty i happeningi na pokładach pociągów - tak ma wyglądać zainaugurowany w czwartek Rok Kultury w Kolejach Śląskich.

- Dwa lata temu inaugurowaliśmy Rok Studenta, kolejny był Rokiem Ekologii, ten rok chcemy poświęcić kulturze - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej na dworcu PKP w Katowicach prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

- Chcemy promować ofertę kulturalną naszego regionu, pokazać, że we współpracy z różnymi instytucjami kultury udaje się nie tylko dowieźć pasażerów, ale również podczas podróży zaproponować im coś ciekawego - fragmenty książek, wydarzenia teatralno-muzyczne - dodał.

Program wydarzeń Roku Kultury w Kolejach Śląskich ma być oparty na pięciu filarach: muzyka, literatura, sztuka, teatr i historia. Szczególny nacisk ma być położony na wydarzenia upamiętniające 100-lecie Powstań Śląskich, ale regionalny przewoźnik chce się też angażować w Metropolitalną Noc Muzeów, Święto Szlaku Zabytków Techniki - Industriadę, czy Rok Stanisława Hadyny - twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Planowane są też wydarzenia skierowane do dzieci.

- Śląskość jest w centrum polskości. Nasza kultura jest w czołówce polskiej i światowej kultury. To jest to, co chcemy nieść i pokazać szerzej - oświadczył członek zarządu województwa śląskiego Michał Woś.

Honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.