powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Rozstrzygnięcie konkursu na ulubioną postać "W Jezioranach"

Słuchacze Teatru Polskiego Radia oraz radiowej Jedynki zostali poproszeni o krótką odpowiedź na pytanie: "Moja ulubiona postać Jezioran". Spośród autorów wszystkich wypowiedzi zostali wyłonieni twórcy najciekawszych propozycji.

A tych nie brakowało, ponieważ uczestnicy konkursu walczyli o udział w nagraniu słuchowiska, dzięki czemu nie tylko poznają swoich ulubionych bohaterów znanych dotąd głównie z eteru, ale również wystąpią gościnnie w jubileuszowym, 3000. odcinku powieści.

Nagranie jubileuszowego odcinka powieści radiowej "W Jezioranach" odbędzie się 26 marca br. w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie. W odcinku w epizodycznych rolach wystąpi troje słuchaczy. Są to laureaci radiowego konkursu "Moja ulubiona postać powieści radiowej W Jezioranach": Ewa Pawełek, 12-letni Oliwier Potocki oraz mama Oliwiera, Joanna Potocka. - Mam na imię Oliwier. Mam 12 lat i od kilku miesięcy podczas przygotowywania obiadu z rodzicami słucham powieści radiowej ,,W Jezioranach''. Moją ulubioną postacią jest Dziadek Wojciaszek, ponieważ jest mądrą osobą i często ma zabawne wypowiedzi. Lubię w nim również to, jak rozmawia z innymi członkami rodziny, jaką ma wiedzę i doświadczenie. W ostatnim odcinku przypomniał mi też o bardzo ważnej rzeczy w moim życiu - napisał Oliwier.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jan Warenycia (reżyser), Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz. Oprócz gości w odcinku wystąpią również: Artur Barciś, Franciszek Pieczka, Ewa Serwa, Katia Paliwoda, Mateusz Weber i Karol Kwiatkowski.

Powieść radiowa "W Jezioranach" pojawiła się na antenie Polskiego Radia w maju 1960 roku. Do osiągnięcia trzech tysięcy odcinków trzeba było zatem 59-ciu lat (z roczną przerwą podczas stanu wojennego). Akcja stworzonej przez Zofię Posmysz i Andrzeja Mularczyka opowieści toczy się we wsi Jeziorany na Lubelszczyźnie. Główni bohaterowie to wielopokoleniowa rodzina Jabłońskich. Poznajemy też ich bliższych i dalszych krewnych, sąsiadów, znajomych. W tle toczy się życie wiejskiej gminy Klimontowice, gdzie pojawiają się postacie charakterystyczne dla tego typu środowisk: wójt, ksiądz, dyrektor szkoły, lekarka, lokalny biznesmen. Powieść ma charakter realistyczny, są w niej, jak w życiu, momenty dramatyczne, ale nie brak też wątków i postaci komediowych.

"W Jezioranach" wystąpiło wielu znakomitych aktorów. Obecnie możemy słuchać m.in. Danuty Stenki, Teresy Lipowskiej, Katarzyny Dąbrowskiej, Joanny Sobieskiej, Marty Chodorowskiej, Joanny Jeżewskiej, Lucyny Malec, Franciszka Pieczki, Artura Barcisia, Henryka Talara, Rafała Zawieruchy, Stanisława Brudnego, Andrzeja Zaorskiego, Marcina Trońskiego, Jarosława Gajewskiego, Sławomira Packa, Krzysztofa Szczepaniaka. Reżyserem powieści "W Jezioranach" jest Jan Warenycia, realizatorem Maria Olszewska, autorzy to: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz.