powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Studenci wystawiają spektakl o eutanazji wśród młodych

Nielegalna klinika eutanazji na życzenie. Piątka młodych ludzi. Pięć strzykawek z trucizną. To tło inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami spektaklu "Dobry wieczór, to my!" w reżyserii Adriana Luzara. Spektakl tworzy grupa studentów warszawskich uczelni wchodząca w skład studenckiego Teatru Inaczej. Premiera odbędzie się już 7 kwietnia w Wawerskim Centrum Kultury - wstęp wolny.

W nielegalnej klinice eutanazji na życzenie spotyka się pięcioro młodych ludzi. Ofiarę przemocy w rodzinie, młodego erotomana, absolwentkę szkoły katolickiej, blogerkę modową z Rosji i pechowego dilera łączy wspólna wizja - by cudzymi rękami odebrać sobie życie. W asyście wybuchowego doktora i niemej pielęgniarki pacjenci na chwilę przed zabiegiem wdają się w burzliwą dyskusję, rozważając wszystkie "za" i "przeciw" zabiegu. Im mniej dzieli bohaterów od śmierci, tym więcej w nich szczerości, a w pomieszczeniu - napięcia i wątpliwości. Czy konfrontacja z równie nieszczęśliwymi rówieśnikami będzie miała wpływ na decyzje pacjentów?

To fabuła sztuki "Dobry wieczór, to my!", która podejmuje trudny temat walki z depresją. Losy Laury - jednej z bohaterek - inspirowane są prawdziwymi historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. W pierwszym przypadku lekarze stwierdzili, że liczne zaburzenia dziewczyny są nieuleczalne, a trauma po latach molestowania seksualnego zbyt silna. W drugim świat usłyszał: "Nie miałam wyboru. Gdybym miała wybór, wybrałabym życie, byle tylko było do zniesienia. Robiłam wszystko, co tylko mogłam. Nie udało się".

"Sztuka <<Dobry wieczór, to my!>> to połączenie czarnej komedii, dramatu i performansu - oraz dowód, że depresja to nie tylko <<wymysł psychologów>>, a zagubienie w XXI wieku może przybierać najróżniejsze formy" - przekonuje reżyser Adrian Luzar. Piątka młodych ludzi skazanych przez świat (i samych siebie) na śmierć, których ułaskawienie zależy od nas. Kogo ocalimy, a kto zawiśnie na sznurze? O tym widzowie będą mogli zadecydować w niedzielę 7 kwietnia o godz. 17:00 w Sali widowiskowej Wawerskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny, rezerwacje można składać poprzez wydarzenie na Facebooku (www.facebook.com/events/697061830695841/) oraz na teatralnego maila: kontakt@teatrinaczej.pl.

Spektakl zakwalifikował się także do VI. edycji Festiwalu Teatrów Studenckich "START" w Kielcach, gdzie zostanie pokazany 4 kwietnia. Z kolei 1 maja studenci Teatru Inaczej pokażą spektakl na Scenie Supernovej w Krakowie. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adrian Luzar. Na scenie: Antonina Kaliciak, Marta Paleczna, Katarzyna Pawłowska, Kasandra Zawal, Piotr Bartha, Mateusz Lewandowski i Mateusz Rumiński.

Teatr Inaczej można wspierać poprzez projekt na stronie wspieram.to: wspieram.to/teatrinaczej

Czas trwania: 90 minut

Scenariusz i reżyseria: Adrian Luzar

Występują: Antonina Kaliciak, Marta Paleczna, Katarzyna Pawłowska, Kasandra Zawal,

Piotr Bartha, Mateusz Lewandowski, Mateusz Rumiński

Scenografia: Teatr Inaczej

Kostiumy: Teatr Inaczej, Beata Czerwińska

Wsparcie produkcyjne: Patryk Stempniak

Materiały foto i plakat: Ania Rajewska

Zdjęcie plakatowe: Jan Wodziński

W spektaklu zostaną wykorzystane fragmenty czterech utworów muzycznych:

"Beata z Albatrosa" - muzyka: Jan Laskowski, "Na dobre i na złe" - muzyka: Krzesimir Dębski, "Tren - Ofiarom Hiroszimy" - muzyka: Krzysztof Penderecki oraz "The Second Waltz, Op. 99a" Dmitra Shostakovicha w wykonaniu orkiestry pod batutą Andre Rieu.

Za muzykę w utworze "Tu i teraz" (piosenka oryginalna) odpowiadają Tomasz Wacikowski i Marta Paleczna, słowa: Adrian Luzar.

***

Opis teatru:

Teatr Inaczej powstał z inicjatywy Adriana Luzara w październiku 2018 roku. W jego skład weszli studenci uczelni takich, jak Uniwersytet Warszawski czy Warszawski Uniwersytet Medyczny. "Dobry wieczór, to my!" to debiutancka sztuka teatru, której oficjalna premiera odbędzie się podczas VI. edycji Festiwalu Teatrów Studenckich "START".

Strona teatru: www.facebook.com/teatr.inaczej/

Projekt na wspieram.to: https://wspieram.to/teatrinaczej