powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spotkanie w ramach cyklu "Książka w teatrze" w IT

Dziś o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się spotkanie wokół książki Marcina Kościelniaka "Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80." z udziałem Autora oraz Doroty Monkiewicz i Daniela Muzyczuka. Prowadzenie: Magda Szcześniak.

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukazała się książka "Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80." Marcina Kościelniaka. Publikację zwycięskiego projektu Konkursu Wydawniczego organizowanego przez Instytut poprzedził cykl wykładów dotyczących Kultury Zrzuty - kulturowego fenomenu lat osiemdziesiątych. Promocja książki odbędzie się 27 marca w ramach cyklu "Książka w teatrze".

"Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80." to zwycięski projekt II edycji Konkursu Wydawniczego organizowanego i finansowanego przez Instytut Teatralny. Wcześniej w ramach Konkursu opublikowana została świetnie przyjęta (nagrodzona między innymi nagrodą im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych) monografia "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja teatru Wielkiej Wojny" Doroty Sajewskiej. Książka Marcina Kościelniaka ukazała się w ramach tej samej serii wydawniczej - Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

W "Egoistach..." autor bada przede wszystkim lata 80., a w praktykach artystycznych interesuje go "trzecia droga" - za której realizatorów uważa Kulturę Zrzuty - oznaczająca wytworzenie postawy lokującej się poza hegemonią wartości wyznaczanych przez konflikt Partii z Kościołem.

Jak zauważała w recenzji wydawniczej dr Iwona Kurz, stawką nie jest jednak rekonstrukcja historyczna, bo Kościelniakowi chodzi o odniesienie do współczesnej Polski, o rozpoznanie miejsca, w którym jesteśmy.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

***

Marcin Kościelniak - adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma "Didaskalia". W latach 2006-2016 recenzent "Tygodnika Powszechnego". Zajmuje się historią i politycznością teatru, sztuk performatywnych i wizualnych XX i XXI wieku. Autor książek: "Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara" (2012), ">>Młodzi niezdolni<< i inne teksty o twórcach współczesnego teatru" (2014) oraz tomu z wyborem tekstów Helmuta Kajzara "Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze" (2012). Współredaktor książek: "20-lecie. Teatr polski po 1989" (2010), "1968/PRL/TEATR" (2016), "Teatr a Kościół" (2018).