powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Arlekin w projekcie "Dotknij Teatru 2019"

Prapremiera spektaklu "Włókniarki" opartego na książce Marty Madajskiej oraz całodniowy rodzinny warsztat choreograficzno-fotograficzny, wykorzystujący inspiracje architekturą i przestrzeniami Łodzi - to dwa projekty przygotowywane przez Teatr Lalek Arlekin w ramach tegorocznej akcji "Dotknij Teatru".

Przedstawienie zostanie pokazane podczas inauguracji łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca, natomiast na warsztat teatr zaprasza w niedzielę, 31 marca.

WŁÓKNIARKI

INAUGRUACJA MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

Duża Scena

PREMIERA - 27 marca 2019 (środa), godz. 19.00

"Włókniarki" to spektakl - koncert, którego scenariusz jest oparty na wydanej w 2018 roku książce Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek", przedstawiającej losy łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego. Kobiet, które szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat, a od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegar, w takt którego prządka musiała chodzić "jak koń w kieracie". Ich całe życie najczęściej dzieliło się na trzy etapy: fabrykę, szpital i cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane seksualnie, przedwcześnie postarzałe, anonimowe kobiety bohaterki. Historie łódzkich włókniarek stały się wielką siłą napędową zmian. Ich determinacja i praca spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję społeczną.

Kim były? Skąd przybywały? Dlaczego zostawały? "Fabryczne dziewczyny", "zbędne córki", "pracujące masy", "nieme niewolnice" - to tylko kilka określeń pojawiających się w dokumentach i historiach, dotyczących setek tysięcy łódzkich włókniarek od końca ubiegłego wieku na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pracownice łódzkiego przemysłu zwanego "lekkim" to trudny i przejmujący temat. Dzięki książce Marty Madejskiej, która zainspirowała Teatr do tej realizacji, chcemy mówić o mieście, o tym, co powinniśmy o nim wiedzieć, i czego nie można mieszkając w Łodzi zapomnieć. Na naszej scenie włókniarki odzyskają swój głos a my usłyszymy ich przejmujące opowieści; opowieści o nieludzkiej niesprawiedliwości i opowieści o nadludzkiej sile kobiet.

Główne rolę w spektaklu odegrają kobiety, osiem aktorek łódzkiego Arlekina. Przedstawienie w reżyserii Tomasza Mana ze specjalnie napisaną do niego rockową muzyką, graną na żywo, z nietypowym użyciem przestrzeni scenicznej stanie się doskonałym przykładem pokazania "herstorii" Łodzi. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.

Prapremiera "Włókniarek" jest współfinansowana przez Dotknij Teatru.

Kolejne spektakle będą grane 26, 27 i 28 kwietnia oraz 7, 8 i 9 czerwca.

Przed i po spektaklach w teatrze będzie możliwość zakupu książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek" (Wydawnictwo Czarne).

TAŃCZENIE - WIDZENIE MIASTA

WARSZTAT RODZINNY

W niedzielę, 31 marca w ramach Dotknij Teatru zapraszamy na "Tańczenie - Widzenie Miasta" całodzienne zajęcia o charakterze fotograficzno-choreograficznym inspirowane łódzkimi motywami architektonicznymi. Przestrzeń, obraz i ruch staną się kluczowymi zagadnieniami dla poznania nie tylko miasta ale też fotografii, teatru, kultury i sztuki.

Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy rodziców lub opiekunów z dziećmi. Wspólnie będziemy rozszyfrować miasto, w którym mieszkamy na co dzień. Poznamy miejsca dotąd nieznane, z kolei w innych, mijanych na co dzień będziemy szukać ich nowego oblicza.

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość spojrzenia na swoje miasto z zupełnie innej perspektywy. Łódź, ale też oni sami staną się żywą inspiracją dla działań twórczych. Warsztat opierać będzie się na działaniach ruchowych, dokumentacyjnych i warsztatach tańca kreatywnego. Wszystko to posłuży do stworzenia własnej historii, własnej wypowiedzi na temat relacji z miejscem/miastem.

Efekt wspólnej pracy zostanie zaprezentowany podczas pokazu powarsztatowego Po(Widoki). Będzie to krótki performens ruchowa zainspirowana wcześniejszymi odkryciami w przestrzeni miejskiej.

"Tańczenie - Widzenie Miasta" poprowadzą Monika Tomczyk oraz Dominika Szczocarz. Pierwsza z nich to doskonale znana arlekinowej publiczności animatorka, aktorka, choreografka, pedagożka, terapeutka i reżyserka. Z kolei Dominika Szczocarz to zaangażowana fotografka, która inspiruje się miastem, architekturą i ludźmi, przede wszystkim mieszkańcami Łodzi.

Sugerowany minimalny wiek dzieci biorących udział z opiekunem w warsztacie: od 6 lat.

Wstęp jest bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji - zapisy od 20 marca pod adresem: edukacja@teatrarlekin.pl (liczba miejsc jest ograniczona: 25 osób).

Harmonogram warsztatu:

godz. 10-13

Przestrzeń (teatr i miasto)

Obraz (fotografia)

godz.14-16

Ruch (taniec kreatywny)

g.16

Po(Widoki) - pokaz perfomatywny