powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Fronczewski czyta Głowackiego w Trójce

Program 3 Polskiego Radia prezentuje od poniedziałku 18 marca "Jak być kochanym", czyli zbiór felietonów Janusza Głowackiego. Nowego, poszerzonego wydania tych tekstów - ilustrowanych muzyką Oleny Leonenko-Głowackiej - słuchać można w radiowej Trójce w mistrzowskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego.

- Janusz Głowacki należał do tych autorów, którego książki realizowaliśmy w wersji dźwiękowej najczęściej. Trzy tytuły: "Z Głowy", "Goodnight Dżerzi" oraz "Przyszedłem..." (kilka fragmentów) zaprezentowaliśmy za życia autora. Głowacki był, ku naszej radości, nieasertywny i godził się na udział w lekturze, towarzysząc Piotrowi Fronczewskiemu. Pan Piotr należał z kolei do jego ulubionych aktorów. Po śmierci Janusza Głowackiego (w sierpniu 2017 roku) zostały wydanie dwie jego książki - "Bezsenność w czasie karnawału" oraz ostatnio "Jak być kochanym". Uznaliśmy, że obie powinny być także w obszernych fragmentach przedstawione w Trójce - mówi Barbara Marcinik, opiekunka artystyczna radiowej adaptacji "Jak być kochanym".

Obszerny wybór tych felietonów ukazał się po raz pierwszy w 2005 roku. Olena Leonenko-Głowacka, żona pisarza, postanowiła zebrać je ponownie, dodając do tomu niepublikowane wcześniej w książkach teksty. W efekcie takie mkinaitury, jak: "Po północy", "Dwie Moskwy", "Broadway", "NYC" i "11 września" - jak pisze Olena w nocie edytorskiej: "mają swoją premierę w tej książce". Ukazała się ona w styczniu br.

"Jak być kochanym" w interpretacji Piotra Fronczewskiego i z muzyką Oleny Leonenko-Głowackiej w radiowej Trójce od 18 marca, od poniedziałku do piątku, około godz. 11.50.

Przygotowanie i realizacja adaptacji: Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Jakub Sadowski i Janusz Deblessem.