powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. W Teatrze Kubuś próbują "Makbeta"

W Teatrze Lalki i Aktora Kubuś trwają próby do autorskiego spektaklu Adama Walnego pt. "Makbet". W roli tytułowej - gościnnie Miłosz Pietruski. Premiera 7 kwietnia.

Historia zbrodni Makbeta i Lady Makbet nadal inspiruje, nie tylko teatry dramatyczne, ale także teatry lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich jest to zjawisko bardzo rzadkie. Sam reżyser przyznaje, że jest to przedsięwzięcie niezwykle ambitne: "(...) nie mamy szkoły, prototypów, kanonów, na których możemy się oprzeć przy wystawianiu Szekspira. Musimy je dopiero wymyślić, stworzyć i pracujemy nad tym".

W spektaklu pojawią się figury zbudowane z drewna i pianki: "Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych nie w bezpośredni sposób" - przyznaje Adam Walny.

Prócz figur ważną rolę odgrywa monumentalna, jak na scenę Teatru, scenografia, muzyka Pawła Witulskiego oraz gra aktorska: Miłosza Pietruskiego (Makbet) oraz Anny Iwasiuty-Dudek, Małgorzaty Sielskiej, Andrzeja Kuby Sielskiego, Błażeja Twarowskiego.

Do tej pory kielczanie mieli okazję zapoznać się z twórczością Teatru Walnego 17 listopada 2018 r., w trakcie finału Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki "Animatus". Wtedy to twórca zaskoczył widzów adaptacją "Hamleta" przy użyciu marionetek podwodnych oraz lalki bunraku. Spektakl "Makbet" także wpisuje się w konwencję teatru lalkowo-aktorskiego, teatru przedmiotu, a zatem entuzjaści klasyki w wydaniu nieklasycznym powinni się tym spektaklem zainteresować.

Za adaptację sceniczną tekstu Williama Szekspira, reżyserię oraz scenografię odpowiada Adam Walny, za kostiumy Marek Idzikowski, zaś za muzykę Paweł Witulski.