powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Festiwal Narracje przygotuje duet kuratorski związany z Warszawą

Warszawski duet - Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian - będzie kuratorem tegorocznego gdańskiego festiwalu Narracje. Na imprezę składają się artystyczne instalacje prezentowane w miejskiej przestrzeni co roku w innej dzielnicy Gdańska - w tym roku będą to Siedlce.

O wyborze kuratorów festiwalu poinformowała w czwartek Marta Bańka kierownik Działu Komunikacji Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja - w partnerstwie z Gdańską Galerią Miejską - jest organizatorem Narracji.

Jak przypomniała Bańka, Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, to znamy duet kuratorski, który od 2016 roku jest kuratorem warszawskiego Domu Kereta, wspólnie prowadzi też przestrzeń wystawienniczą Biuro Wystaw Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. - Oboje zaangażowani byli również w przygotowanie Festiwalu Wola Art w Warszawie - wyjaśniła Bańka.

Dodała, że wyboru kuratorów dokonała komisja konkursowa, w skład której wchodzili: Aleksandra Szymańska (dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku), Piotr Stasiowski (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej), Ewa Łączyńska-Widz (dyrektor BWA w Tarnowie), Olga Wysocka (zastępczyni dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki) oraz artysta Mariusz Waras.

W przekazanym przez Bańkę uzasadnieniu wyboru kuratorów komisja napisała m.in., że wizja kuratorska przedstawiona przez Sylwię Szymaniak i Sarmena Beglariana "najlepiej wpisuje się w Siedlce" i "ma największy potencjał odkrycia tej dotąd mało znanej dzielnicy, zarówno dla samych gdańszczan i gdańszczanek, jak i gości festiwalu oraz turystów".

Sami kuratorzy po tym, jak ich wybrano przypomnieli, że "przez cztery lata organizowali Festiwal Wola Art w Warszawie, dzięki temu nie jest nam obca współpraca z urzędnikami i mieszkańcami, którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką współczesną i dopiero udział w festiwalu daje im taką szansę". - Odkrywanie złożonych dziejów gdańskiej dzielnicy Siedlce będzie dla nas ciekawym i nowym wyzwaniem - dodali.

Narracje odbywają się co roku w innym miejscu Gdańska. Zgodnie z zamysłem organizatorów, wskazany przez nich kurator lub kuratorzy wyznaczają ogólne hasło danej edycji i dobierają artystów, którzy poznają dany fragment miasta i wykonują prace inspirowane tym miejscem. Prace te są prezentowane na terenie danej dzielnicy lub osiedla w czasie dwóch festiwalowych dni.

Zwykle na imprezę składa się około 20 artystycznych instalacji przestrzennych i dźwiękowych oraz projekcji wideo prezentowanych w wybranych przez twórców konkretnych miejscach.

Na miejsce tegorocznej - 11. edycji Narracji, które odbędą się 15 i 16 listopada - wybrano osiedle Siedlce zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum Gdańska - na zachód od niego. Jak przypomina gedanopedia.pl, pierwsza pisemna wzmianka o Siedlcach - wówczas wsi z młynem, pochodzi z 1400 roku. W tej położonej w dolinie Potoku Siedleckiego osadzie uprawiano winorośl, zlokalizowane były tu też ogrody. Z czasem osiedlali się też tutaj nienależący do cechów rzemieślnicy, a także menonici.

Lokalizacja przy jednej z głównych dróg prowadzących do Gdańska sprawiała, że wieś była często niszczona przez wojska oblegające miasto. W 1814 roku Siedlce zostały wcielone do Gdańska. Na przełomie XIX i XX wieku na ich terenie powstawały głównie domy dla robotników; wiele z nich przetrwało do dziś, a przestrzenie między nimi z czasem zapełniano kolejnymi budynkami mieszkalnymi. Dziś osiedle to ma głównie charakter mieszkaniowy.

W poprzednich latach festiwal Narracje rozgrywał się m.in. na terenach Starego, Głównego i Dolnego Miasta oraz Długich Ogrodów i Biskupiej Górki - historycznych dzielnic położonych w centrum Gdańska. Areną festiwalowych działań były już też leżące w pewnej odległości od śródmieścia Górny Wrzeszcz, Oliwa i Brzeźno.