powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Rusza nabór do projektu Generatora Malta

"art_tools for peace" rusza nabór projektów artywistycznych do programu Generatora Malta w ramach Malta Festival Poznań, który odbędzie się między 21 a 30 czerwca. Zapraszamy artystki, aktywistów, animatorki i edukatorów do stworzenia narzędzi budujących pokój: obiektu, instalacji, procesu artystyczno-edukacyjnego czy performensu. Dobór medium zależy od Ciebie. Wybrane pomysły zostaną zrealizowane podczas festiwalu Malta. Na zgłoszenia czekamy do 7 kwietnia.

Czy na terytorium nieogarniętym konfliktem zbrojnym rzeczywiście panuje pokój?

Jaką szansę na pokój ma świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną?

Czy sztuka może stać się narzędziem do projektowania, budowania i wytwarzania pokoju?

Artyści od wieków pokazują nam skutki wojen i konfliktów. Od wieków szukają też narzędzi budowania różnych sfer pokoju. Dziś Krzysztof Wodiczko projektuje Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen, niemiecki kolektyw artystyczny Army of Love oferuje wszechogarniającą zmysłową miłość (troskę, pragnienie i szacunek) wszystkim tym, którzy jej potrzebują, a międzynarodowy think-thank IRI (Institute of Radical Imagination) zajmuje się przemyśleniem społeczeństwa na nowo i sprawiedliwym podziałem dóbr w jego ramach.

Wierzymy, że z pomocą każdego medium możemy tworzyć pokój: pastisz, kamp i dokument, poezja, instalacja i performatywny gest. Patrząc na lekkość, z jaką powracają ideologie szowinistyczne, rasistowskie, faszyzujące, czy jawnie faszystowskie, interesują nas szczególnie te gesty twórcze, które chcą i mogą stać się narzędziem zmiany tej wizji świata. "Pokojotwórczy" potencjał widzimy zarówno w słowie zapisanym na murze, które mijane codziennie zachęci do działania, sprzeciwu, jak i w instalacji w przestrzeni publicznej. Potencjał budowania pokoju dostrzegamy zarówno w sztuce, aktywizmie, praktykach życia codziennego, jak i w animacji kulturowej.

Zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym naborze "art_tools for peace", zaprojektowania, a następnie zrealizowania projektu "narzędzia dla pokoju" w festiwalowym miasteczku Generatora Malta lub innej przestrzeni publicznej miasta Poznania.

TERMINY

nabór: 14.03-7.04

ogłoszenie wyników: 10.04

termin realizacji: 21-31.06

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby zgłosić się do projektu "art_tools for peace / narzędzia dla pokoju" należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać na adres generator@malta-festival.pl do 7 kwietnia 2019 roku.