powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zmarła Zofia Czerwińska

Dzisiaj zmarła Zofia Czerwińska, aktorka przede wszystkim estradowa, filmowa i telewizyjna ale także teatralna, związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku u zarania swojej kariery, w latach 1958-1960.

Po ukończeniu w 1957 krakowskiej PWST i sezonie spędzonym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne dwa oddała Teatrowi Wybrzeże, potem występowała w teatrach warszawskich, przede wszystkim w Teatrze Syrena. W Wybrzeżu zagrała m.in. Piastunkę Agatę w spektaklu "JONASZ I BŁAZEN" w reż. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Luzzi (na zdjęciu) w "PIERWSZYM DNIU WOLNOŚCI" i Sklepikarkę w "NOSOROŻCU" w reż. Zygmunta Hübnera, a także Betty w "OPERZE ZA TRZY GROSZE" w reż. Jerzego Golińskiego.

W filmie debiutowała w 1954 rolą barmanki Loli w filmie "POKOLENIE" Andrzeja Wajdy. W jej filmografii są takie tytuły jak "POPIÓŁ I DIAMENT" Wajdy, "LEKARSTWO NA MIŁOŚĆ" Batorego, "EROICA" Munka, "REJS" Piwowskiego czy "POSZUKIWANY, POSZUKIWANA" i "MIŚ" Barei. Zagrała w ponad 70 filmach, największą popularność przyniosły jej role serialowe, a przede wszystkim Zosia Nowosielska w "CZTERDZIESTOLATKU".

W 2008 roku aktorka odebrała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".