powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "I że cię nie opuszczę" w Dramatycznym

16 marca na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera spektaklu "I że cię nie opuszczę" w reż. Aldony Figury.

W jednej z rozmów na temat sztuki "I że cię nie opuszczę" Gérard Watkins podkreślił, że przyczynkiem do powstania tekstu oraz rozmyślań na temat kulturowych źródeł przemocy w związkach czy relacji władzy pomiędzy kobietą a mężczyzną było zmierzenie się z tekstem "Zbombardowanych" Sary Kane. Dramat angielskiej brutalistki, który posłużył jako skojarzeniowy archetyp literacki, otworzył przed autorem problem mechanizmów działania siły i nienawiści, kierowanych często bezpodstawnie wobec drugiego człowieka. "I że cię nie opuszczę" to psychologiczna, niezwykle realistyczna wiwisekcja funkcjonowania pojęcia "nierówności sił", która rodzi patologie społeczne i nadużycia. Dokładniej - uruchamia potrzebę przejęcia całkowitej kontroli nad partnerem wraz z wykorzystaniem przemocy fizycznej i psychicznej.

Annie i Pascal poznają się w drodze do pracy. Rachida i Liam spotykają się przypadkiem pod domem dziewczyny. Zakochani krok po kroku zbliżają się do siebie. Jednak wraz z rosnącym uczuciem, w ich związkach pojawia się coś jeszcze... Różnice temperamentów, upodobań, a nawet drobne rozbieżności stają się podłożem konfliktów. Od pozornie nic nieznaczących słów, przez coraz bardziej niepokojące gesty, mechanizm przemocy zostaje wprawiony w ruch, by stać się narzędziem kontroli i wyrazem despotycznej miłości.

Premiera: 16 marca na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Projekt realizowany w ramach Fabulamundi.Playwrighting Europe i współfinansowany przez Program Kreatywna Europa.