powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. O nienawiści w Dyskusyjnym Klubie Jaracza

Teatr im. Jaracza zaprasza 9 marca o godz. 16 na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Jaracza. Tym razem tematem rozmowy będzie "Noc Helvera" - nienawiść nasza powszednia. Dyskutować będą m.in. Małgorzata Bogajewska, prof. Wiesław Godzic oraz prof. Robert Piłat i Jacek Wakar.

Reinterpretacje: "Noc Helvera" - nienawiść nasza powszednia

Kiedy niespełna dwadzieścia lat temu, niedługo po prapremierze, "Noc Helvera" Ingmara Villqista przeżywała pierwszy boom popularności, widziano w niej przede wszystkim frapujący i nieoczywisty obraz relacji między dwojgiem bohaterów. On - chłopak wyobcowany, naznaczony chorobą, dotkliwie odbierający świat. Inny. Ona - starsza od niego znacznie kobieta, może matka, może opiekunka, a może po prostu zagubiony człowiek uciekający przed światem w ten miłosny, empatyczny, a jednocześnie toksyczny związek.

"Noc Helvera" zyskała rozgłos, zbudowała pozycję nieznanego wówczas polskiego autora jako nowego głosu w dramacie psychologicznym. A potem na dosyć długo zeszła z afiszy, niektórzy nawet o jej istnieniu zapomnieli.

Teraz powraca także dzięki zrealizowanej w Teatrze Jaracza inscenizacji Małgorzaty Bogajewskiej. Bohaterowie, słowa i didaskalia się zgadzają, a jednak ci, którzy zapamiętali sztukę z lektury albo innych wystawień, przeżyją mocne zaskoczenie, a może i szok. Powrót dramatu Villqista rzuca na niego nowe światło. Inna jest dzisiaj otaczająca nas rzeczywistość, dlatego szczególnie niepokoją groźne pomruki dobiegające zza okna kuchni Karli i Helvera. Słychać okrzyki, Helver wychodzi na maszerować, potem urządza kobiecie własną musztrę. Świat brunatnieje i wlewa się do życia postaci ze sztuki, tak jak dotyka coraz mocniej każdego z nas. Przerażające zdarzenia, których jeszcze niedawno nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić dzieją się naprawdę, tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki.

Przy okazji łódzkiej "Nocy Helvera" w Dyskusyjnym Klubie Jaracza porozmawiamy o odradzającym się fundamentalizmie różnej maści, zastanowimy się, czy rację mają ci, co w naszych czasach widzą niestety powtórkę z lat trzydziestych poprzedniego wieku. Zadamy też pytanie, jakie jest źródło naszej powszedniej nienawiści, której już nie dostrzegamy. Czy stoją za nią politycy, czy jej spiralę nakręcają media, bo granice do przekraczania w języku dzięki nim krańcowo się przesunęły? Porozmawiamy o tym bez znieczulenia, bo - jak się zdaje - niewielu może powiedzieć o sobie, że są całkowicie bez winy

W dyskusji udział wezmą:

Małgorzata Bogajewska - reżyser "Nocy Helvera" i kilku innych cenionych przez publiczność Teatru Jaracza spektakli (m.in. "Ich czworo", "Osaczonych", "Kotki na rozpalonym, blaszanym dachu"), obecnie dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.

Prof. Wiesław Godzic - filmoznawca, socjolog, znakomity znawca mediów wraz z przemianami, jakie w nich zachodzą. Bada medialne wzorce i języki oraz wpływ na obyczajowość i społeczne normy. Związany z Uniwersytetem SWPS w Warszawie.

Prof. Robert Piłat - filozof, który szczególną uwagę poświęca filozofii umysłu, etyk, podejmujący najbardziej nieoczywiste pytania współczesności, człowiek radia, nawiązujący szczególną więź ze słuchaczami. Związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.