powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Silne kobiety i wrażliwi mężczyźni na Festiwalu Off-Północna 2019

Rusza sprzedaż biletów na tegoroczną edycję Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym. Będzie w czym wybierać.

Artystyczne osobowości w autorskim repertuarze oraz nowych interpretacjach klasyków piosenki i musicalu. Kofta elektronicznie, Osiecka po męsku, Imiela, Januszkiewicz, Wortmann, Todorczuk... Do tego ukraiński Majdan w spektaklu Teatru Navpaky, polityka i miłość u Hemara od Teatru Muzycznego z Torunia oraz Masłowska w wykonaniu AST z Krakowa. R

Festiwal, organizowany przez Teatr Muzyczny w Łodzi po raz trzeci, szybko się rozwija i zyskuje na popularności. Nie zmienia się jednak jego główny cel.

- Chcemy pokazać łódzkiej publiczności, że teatr muzyczny to nie tylko wielkie musicale z gigantyczną obsadą. To również przestrzeń kameralnego celebrowania słowa i poszukiwania dla niego nowych form muzycznego wyrazu - mówi Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca i koordynator Festiwalu.

- Proponujemy przekrojowe spotkanie z pozycjami niegoszczącymi na co dzień na łódzkich scenach, a obecnymi w kraju. Stąd tak różnorodny program, w tym roku zbudowany na przekór stereotypom przez pryzmat postaci silnych kobiet i wrażliwych mężczyzn - dodaje.

Pierwszego dnia festiwalu, 23 kwietnia, zaprezentuje się Teatr Muzyczny z Torunia ze spektaklem "Hemar. Marchewka - próba generalizacji", który jest ciekawą muzyczną opowieścią o polityce i miłości. Reżyserem jest Bartek Wyszomirski, a na scenie wystąpią Agnieszka Brenzak, Paulina Grochowska, Jeremiasz Gzyl oraz Maciej Makowski.

Dzień później w programie dwa wydarzenia, połączone postacią Oksany Terefenko. Najpierw na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi spektakl "Tam, gdzie wzrok nie sięga - o" Teatru Navpaky z Gdańska. Ta kompilacja piosenek aktorskich, bazujących na poezji Tarasa Szewczenki, w scenerii nieprzypadkowo budzącej skojarzenia z sytuacją na Ukrainie uświadamia odbiorcy, że walczący o wolność na Ukrainie nie są odlanymi z brązu bohaterami, lecz ludźmi z krwi i kości. Oksana, założycielka teatru, wystąpi ponownie tego wieczoru, w klubokawiarni Niebostan ze swoim zespołem Cool. Jej charyzmatyczny głos i pełna ekspresji prezencja w połączeniu z mocnymi tekstami w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim zapowiadają prawdziwie wybuchową koncertową mieszankę.

Kolejny festiwalowy dzień przyniesie zgoła inne emocje. Marcin Januszkiewicz - aktor, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor - zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej solowej płyty. W recitalu "Osiecka po męsku" w sposób muzycznie nowoczesny i przebojowy, ale nadal liryczny i poruszający zinterpretuje ponadczasowe słowa wybitnej poetki i autorki tekstów.

Również w czwartek, 25 kwietnia, można wziąć udział w dyskusji "Po co teatr offowy?" w czasie panelu w Niebostanie.

Propozycja na piątek to recital "Wrażliwość na olśnienie w normie". Konrad Imiela - wieloletni dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, obecny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, zaprezentuje autorski program muzyczny, którym przekonuje, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość. Przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem.

Festiwalowa sobota, 27 kwietnia, przyniesie aż cztery wydarzenia. Zacznie się masterclassem z Konradem Imielą i warsztatami aktorskimi dla młodzieży z Joanną Wiśniewską. Wieczorem przyjdzie czas na recital Marcina Wortmanna "Sondheim, którego nie znamy". Wortmann z gościnnym udziałem Anny Gigiel z towarzyszeniem instrumentów smyczkowych i fortepianu zaprezentuje songi z musicali Stephena Sondheima. Sobotni program zamyka spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie "Kochanie, zabiłam nasze koty". To dokonana z pieczołowitością i szacunkiem dla oryginału adaptacja powieści Doroty Masłowskiej, prezentująca galerię postaci - młodych ludzi w przestrzeni wielkiego miasta, poszukujących prawdziwego kontaktu, przyjaźni, miłości, samych siebie. Niepowtarzalny język Doroty Masłowskiej, oryginalna muzyka Dawida Suleja Rudnickiego, młodzieńcza energia wykonawców wsparta nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi - to recepta AST na niebanalny wieczór teatralny.

Niedziela przyniesie przesłuchania i finał II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zwycięzców poznamy w czasie Gali Finałowej, kiedy to po raz pierwszy wręczona zostanie statuetka Jonaszka, a trójka laureatów zaprezentuje się festiwalowej publiczności. Na zakończenie festiwalu OFF-Północna 2019 wystąpi Aneta Todorczuk. Jej "Projekt Koffta", złożony z kilkunastu utworów Jonasza Kofty, zaskakuje nowoczesną elektroniczną oprawą i momentami nieco mocniejszą interpretacją. Nowe brzmienie utworom nadał Tomasz Krezymon, który kompozycje zaaranżował na nowo oraz napisał muzykę do trzech, dotąd nieśpiewanych wierszy Kofty, w dość oryginalnym, współczesnym stylu.

Festiwal odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia. Już dziś rusza sprzedaż biletów, w jednakowej dla wszystkich spektakli cenie 25 zł. Można je kupić w kasie teatru lub on-line, natomiast karnety (w cenie 120 zł normalny oraz 90 zł studencki) dostępne są jedynie w teatrze.

Program

Kochanie, zabiłam nasze koty_9_fot. Ewel

PROGRAM

Kochanie, zabiłam nasze koty fot. Ewelina Słowińska

6.04. SOBOTA

g. 21.00 - [PROLOG] KONCERT LAUREATÓW I KONKURSU PIOSENKI AKTORSKIEJ

Niebostan, ul. Piotrkowska 17 / wstęp wolny

23.04.2019 wtorek

g. 18.30 - HEMAR. MARCHEWKA - PRÓBA GENERALIZACJI >>>

Teatr Muzyczny w Toruniu

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

24.04.2019 środa

g. 18.30 - TAM, GDZIE WZROK NIE SIĘGA - O >>>

Navpaky Teatr. Gdańsk

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

g. 21.00 - KONCERT ZESPOŁU COOL >>>

Niebostan, ul. Piotrkowska 17 / wstęp wolny

25.04.2019 czwartek

g. 18.30 - OSIECKA PO MĘSKU >>>

Recital Marcina Januszkiewicza

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

g. 19.00 - PO CO TEATR OFFOWY? - panel dyskusyjny

Niebostan, ul. Piotrkowska 17 / wstęp wolny

26.04.2019 piątek

g. 18.30 - WRAŻLIWOŚĆ NA OLŚNIENIE W NORMIE >>>

Recital Konrada Imieli

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

27.04.2019 sobota

g. 10.00 - 13.00 - MASTERCLASS Z KONRADEM IMIELĄ wstęp płatny

g. 14.00-15.00 - NA OFFIE - WARSZTATY AKTORSKIE DLA MŁODZIEŻY (14-18 LAT) Z JOANNĄ WIŚNIEWSKĄ

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51

g. 18.00 - SONDHEIM, KTÓREGO NIE ZNAMY >>>

Recital Marcina Wortmanna

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

g. 20.30 - KOCHANIE, ZABIŁAM NASZE KOTY >>>

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl dyplomowy

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51 kup bilet >>>

28.04.2019 niedziela

g. 10.00 - 14.00 - przesłuchania w ramach II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

GALA FINAŁOWA kup bilet >>>

g. 17.00 - Ogłoszenie werdyktu jury i występ laureatów

II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty >>>

g. 18.30 - PROJEKT KOFFTA>>>

Recital Anety Todorczuk

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51