Gdańsk. Prapremiera "Thais" w Operze Bałtyckiej

"Thais" Julesa Masseneta to jedna z najbardziej popularnych oper przełomu XIX i XX wieku. W Gdańsku zrealizuje ją nowy dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski.

«Najnowsza propozycja gdańskiej opery to "Thais", dzieło Julesa Masseneta. Libretto oparte jest na historii kurtyzany: pięknej i wodzącej na pokuszenie nawet porządnych mieszkańców miasta. Jedynym, który zdaje się jej opierać, jest miody mnich Atanael. Wyznaczył sobie trudną misję: nawrócenie dziewczyny. Po wielu trudach udaje mu się to osiągnąć. Ale wtedy rozumie, że tak naprawdę nie chodziło mu o naprawę jej grzechów - po prostu sam się w niej zakochał. Kiedy jest w stanie zmierzyć się z prawdą, jest już za późno: jego wybranka umiera.

Massenet był jednym z bardzo płodnych, choć dziś nie do końca docenionych twórców oper, działającym na przełomie XIX i XX wieku. Uczył się w paryskim konserwatorium i na lekcjach mistrzowskich gry na fortepianie u Franciszka Liszta. W połowie lat 60. XIX wieku zaczął aktywną karierę kompozytora operowego, dekadę później jego alma mater zaproponowała mu stanowisko profesorskie.

Jego najsłynniejszym dziełem był "Manon" z 1884 roku, choć za wybitniejsze pod względem muzycznym uchodzą min.: "Cyd", "Don Kichot" czy właśnie "Thais" - wszystkie oparte na klasyce literatury. Reżyserem najnowszej inscenizacji "Thais" będzie nowy dyrektor gdańskiej opery Romuald Wicza-Pokojski, który tworzy ją wspólnie z Jose Maria Florencio, jako kierownikiem muzycznym całego przedsięwzięcia.

---

Premiera PIĄTEK 1 marca, godz. 19, bilety: 90-120 zł, następne przedstawienia: SOBOTA 2 marca, godz. 18, NIEDZIELA 3 marca, godz. 17, bilety: 50-90 zł, Gdańsk, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego