powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. "Przełamując fale" premierowo w Śląskim

Premiera spektaklu pt. "Przełamując fale" opartego na głośnym filmie Larsa von Triera odbędzie się w sobotę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyseruje Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Reżyserka przeniosła akcję ze Szkocji na Śląsk. Widzowie poznają losy Barbórki - w tej roli Anna Lemieszek - która w imię miłości przekracza moralne granice. Rolę jej ukochanego, który uległ wypadkowi w kopalni, zagra Michał Rolnicki.

Na potrzeby inscenizacji na Scenie w Galerii Wojciech Staroń przygotował specjalne projekcje filmowe. Powstały one we współpracy z kopalniami "Wujek", "Wieczorek" i Muzeum Górnictwa Węglowego.

Jak przekazał w czwartek dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, "Przełamując fale" wpisuje się w cykl adaptacji filmowych na tej scenie. - Będziemy się przyglądać temu, jak daleko może posunąć się zakochana kobieta i czy bezgraniczna miłość jest w stanie uratować nie tylko ludzkie istnienie, ale też jego sens - powiedział.

Po adaptacji Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej nadejdzie czas na spektakl "Rosemary" inspirowany "Dzieckiem Rosemary" Romana Polańskiego, a na zakończenie sezonu planowana jest opowieść o Kurcie Geronie, wybitnym niemieckim aktorze lat 30., który zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

To kolejna w ostatnim czasie realizacja inspirowana twórczością słynnego duńskiego reżysera w Polsce. Wcześniej Remigiusz Brzyk zrealizował "Królestwo" w Starym Teatrze w Krakowie, a Marcin Wierzchowski "Idiotów" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.