powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Naj, naj, naj w teatrze na Pomorzu 2018

Coroczne, subiektywne podsumowanie z lekkim poślizgiem o przyczynach którego niebawem - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.

Najlepszy spektakl: "Śmierć białej pończochy" [na zdjęciu] Teatru Wybrzeże

pozostałe nominacje: "Trojanki" Teatru Wybrzeże

Najlepszy spektakl dramatyczny: "Śmierć białej pończochy" Teatru Wybrzeże

pozostałe nominacje: "Trojanki" Teatru Wybrzeże, "Bella Figura" Teatru Wybrzeże

Najlepszy spektakl komediowy: -

Nominacja: "Damy i huzary albo Play Fredro" Teatru Wybrzeże

Najlepszy spektakl muzyczny: -

Najlepszy spektakl teatru tańca: "Ostatnie piętro" Sopockiego Teatru Tańca

Najlepszy spektakl offowy: "Nic nas tu nie trzyma" Teatru Zielony Wiatrak

Najlepszy spektakl off-off: -

Nominacja: "Atman" Anny Steller i Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza

Najlepszy spektakl dla dzieci/młodzieży: "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" Teatru Miniatura

Najciekawsze wydarzenie w teatrze amatorskim: "Trafiło je", Stowarzyszenie Zróbmy Sztukę

Najlepsza reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Nominacje: Adam Orzechowski, Jan Klata

Najlepsza dramaturgia/scenariusz: -

Zauważenie: Radosław Paczocha, "Ruscy" w Teatrze Wybrzeże

Najlepsza aktorka w roli głównej: Dorota Kolak ("Trojanki"), Magdalena Gorzelańczyk ("Śmierć białej pończochy"), Agata Bykowska ("Bella Figura")

Najlepszy aktor w roli głównej: Krzysztof Matuszewski ("Śmierć białej pończochy", "Ruscy")

Nominacje: Sławomir Głazek ("Pan Tadeusz" Nowego Teatru w Słupsku), Marek Tynda ("Święto Winkelrida. Rewia Narodowa" Teatru Wybrzeże)

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Katarzyna Figura ("Bella Figura")

Nominacje: Monika Chomicka-Szymaniak, Marzena Nieczuja-Urbańska i Magdalena Boć ("Damy i huzary albo Play Fredro"). Marta Smuk i Karolina Trębacz ("Gorączka sobotniej nocy" Teatru Muzycznego w Gdyni), Dorota Androsz ("Śmierć białej pończochy")

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: -

Nominacje: Michał Jaros ("Damy i huzary albo Play Fredro"), Marcin Słabowski ("Gorączka sobotniej nocy" Teatru Muzycznego w Gdyni)

Najciekawszy debiut: -

Zauważenie: Wiktoria Formella (krytyka teatralna)

Najlepsza muzyka: Mariusz Noskowiak ("Melencolia" i "Ostatnie piętro" Sopockiego Teatru Tańca)

Najlepsza muzyka: Mariusz Noskowiak ("Melencolia" i "Ostatnie piętro" Sopockiego Teatru Tańca)

Najlepsza piosenka: "I Put a Spell On You" w wykonaniu Katarzyny Figury ("Bella Figura")

Najlepsza choreografia: Emil Wesołowski, I akt "Giselle" baletu Opery Bałtyckiej

Najlepsza scenografia: Mirek Kaczmarek ("Bella Figura", "Trojanki")

Najlepsze kostiumy: Henriette Műller, "Cud albo Krakowiaki i Górale"

nominacja: Grupa mixer ("Święto Winkelrida. Rewia Narodowa")

Najlepszy plakat: Wiesław Walkuski, "Śmierć białej pończochy"

Najlepsza scena: inicjalna w "Wielorybie" Teatru Miniatura

Najlepszy duży festiwal/przegląd: -

Nominacje: Festiwal Szekspirowski, Wybrzeże Sztuki

Najlepszy mały festiwal/przegląd: VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie

Nominacja: Sopot Non-Fiction

Najlepszy spektakl zewnętrzny: "Pod presją" Teatru Śląskiego w Katowicach na Wybrzeżu Sztuki i "Klątwa" Teatru Powszechnego w Warszawie na festiwalu Scena Wolności

Najlepszy spektakl zewnętrzny off-off: -

Nominacja: Franko B, I'm Thinking of You @ VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie.

Najciekawszy koncept: "Szczuczyn" reż. Daria Kopiec (Maraton Sopot Non-Fiction)

Specjalne wyróżnienie w kategorii "teatr zaangażowany, czyli ideolo": -

Zauważenie: "Stan wyjątkowy" Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

Wydarzenie roku: Festiwal Scena Wolności w Słupsku

Nominacja: otwarcie Starej Apteki

Człowiek teatru:

pośmiertnie: Joanna Puzyna Chojka

Największe rozczarowanie:

Po raz kolejny: brak trudnych, lokalnych tematów i odważnych spektakli w repertuarach trójmiejskich teatrów

Teatralna Malina dla najgorszego spektaklu: było sporo bardzo przeciętnych i kilka po prostu złych prezentacji, ale wyróżnimy jedną, gdyż rozziew między oczekiwaniami a ostatecznym efektem był największy:

"Tlen" Teatru Muzycznego w Gdyni w reżyserii Rudolfa Zioło

Największe nieporozumienie/skandal:

sytuacja w Operze Bałtyckiej (już po raz czwarty z kolei i mamy nadzieję ostatni dzięki zmianom personalnym)

nominacja: okoliczności pokazu "Klątwy" w Słupsku

Opuszczenie krytycznie wąskiego grona krytyków teatralnych przez Jarosława Zalesińskiego związane z zamianą "Dziennika Bałtyckiego" na Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną

Nominowali:

Katarzyna Wysocka (Pomorze Kultury)

Piotr Wyszomirski (Gazeta Świętojańska online)